„Jedziemy z prądem” – ruszył cykl seminariów pod patronatem PIM

10 października br. w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie miała miejsce inauguracja projektu „Jedziemy z prądem”. Głównym patronem merytorycznym jest Polska Izba Motoryzacji. Patronatu udzieliło również Mazowieckie Kuratorium Oświaty.

– Jak bardzo zmienia się technika motoryzacyjna, o tym nie muszę nikogo przekonywać. Przypominam sobie swoje lekcje z silników spalinowych, podwozi i nadwozi pojazdów samochodowych, w których ponad 30 lat temu uczestniczyłem w tej szkole jako uczeń i porównuję je z dzisiejszymi lekcjami, które sam prowadzę. Zdaję sobie sprawę, że moja nauka nie zakończyła się w momencie ukończenia szkoły, bądź uzyskania dyplomu Politechniki Warszawskiej. Przed nami przyszłość z nowymi rozwiązaniami technicznymi. Myśl ta skłoniła nas do realizacji projektu „Jedziemy z prądem”, ponieważ wszystko wskazuje, a mam nadzieję, że nasze spotkania nam to wyjaśnią, że przyszłość związana jest z napędami elektrycznymi – tymi słowami przywitał uczniów i zaproszonych gości Piotr Zając, Dyrektor Szkoły.

 

 

 

Projekt dedykowany jest głównie uczniom szkół samochodowych, stąd na sali liczna była obecność młodzieży, nie tylko z Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 ale również z innych, o podobnym profilu kształcenia.

Celem cyklu spotkań, które są składowymi całości przedsięwzięcia jest przedstawienie kierunków rozwoju motoryzacji, nowych rozwiązań technicznych oraz budowanie świadomości proekologicznej młodzieży. Projekt tworzą: konferencja inaugurująca (10.10.2018), cykl pięciu spotkań warsztatowych prowadzonych przez przedstawicieli różnych marek samochodów oraz konferencja podsumowująca (planowana na październik 2019).

Prelegentami i panelistami październikowego seminarium byli:

Roman Kantorski, Prezes Polskiej Izby Motoryzacji,

Mariusz Mankiewicz, Wiceprezes DEKRA Polska – „Czy rozwój technologiczny wyprzedzi przyjemność z jazdy pojazdami autonomicznymi”?,

Jan Okulicz-Kozaryn, Toyota Motor Poland – „Czy pojazdy elektryczne są obecne w Polsce?,

Piotr Falfus, Manager Dywizji Manufacturing & Supply Chain, Goldman Recruitment – „Rynek pracy w motoryzacji. Potrzeby pracodawców, przygotowanie pracowników”

Andrzej Smak z Akademii Toyoty i Lexusa Toyota Motor Poland.

Aneta Musiał-Morawska, Exact Systems – „Obraz motoryzacji oraz pozycja Polski na tle Europy”,

Grzegorz Tchorek, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Warszawski,

Michał Grzybowski, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Warszawski, Studenckie Koło Naukowe Elektromobilności – „e-mobility – rewolucja motoryzacyjna”,

Oskar Bogacz, Politechnika Warszawska, Koło Studenckie „Proton Dynamics” – „Elektromobilność PROTON”,

Marta Pająk, Politechnika Warszawska – prezentacja Koła Naukowego „Hybryda”.

W seminarium otwarcia udział wzięli również:

Andrzej Kowalski, Wizytator, Kuratorium Oświaty, Warszawa; Ryszard Polit,  Redaktor Naczelny, Auto Moto Serwis; Krzysztof Wiśniewski, Wiceprezes Wydawnictwa Komunikacji i Łączności; Andrzej Świątkowski, Norauto; Ewa Czerwińska, BMW Group; Wiesław Górski, Polska Grupa Dealerów; Patryk Witkowski, Kierownik Szkoleń MAN Truck & Bus Polska.

Partnerami merytorycznymi spotkania były takie firmy jak: DEKRA Polska, Toyota Motor Poland, Goldman Recruitment, Exact Systems oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Politechnika Warszawska.

Seminarium poprowadził uczeń szkoły Adrian Szczytowski.

Kolejne spotkania ale już o charakterze warsztatowym, z poszczególnymi markami pojazdów odbędą się: 21 listopada 2018r.; 23 stycznia 2019r.; 13 marca 2019r.; 22 maja 2019r.; 25 września 2019r. Podsumowanie projektu nastąpi 16 października 2019r.

__________________________________

 

Przypomnijmy, że 3 września br., podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 rozpoczęła się wszechstronna współpraca w zakresie posiadanych uprawnień i możliwości pomiędzy Polską Izbą Motoryzacji a Zespołem Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 z siedzibą w Warszawie, w Alei Jana Pawła II.

Polska Izba Motoryzacji objęła patronatem jedną z klas pierwszych, na czteroletni cykl nauki, kształcącą uczniów w zawodzie 311513 – technik pojazdów samochodowych ze szczególnym uwzględnieniem likwidacji szkód komunikacyjnych. Szkoła i Izba będą współpracowały w zakresie działalności dydaktycznej i będą dążyły do tego, aby uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania i zdolności po to, aby byli lepiej przygotowani do podjęcia pracy zawodowej w przyszłości.

W ramach współpracy Izba, wspólnie ze szkołą będzie m.in. promować nabór do klasy patronackiej poprzez spotkania z rodzicami, uczniami oraz na targach edukacyjnych; zorganizuje zajęcia z zakresu likwidacji szkód komunikacyjnych; pomoże w nawiązywaniu kontaktów z zakładami blacharsko – lakierniczymi w celu zapoznania uczniów z technologiami napraw; umożliwi dostęp do nowych rozwiązań technologicznych, organizacyjnych i konstrukcyjnych. Uczniowie będą mogli również uczestniczyć w szkoleniach, imprezach i wydarzeniach z zakresu motoryzacji organizowanych przez PIM.

Więcej informacji:

Marcin Budziewski

Tel. kom. 662-72-95-14

e-mail: budziewski@pim.pl