40-lecie IVECO Daily — sukces modelu cenionego przez miliony klientów na całym świecie potwierdzony prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami

Daily, uhonorowany tytułem Międzynarodowego Furgonu Roku 2018 za ekologiczne parametry samochodów z rodziny Daily Blue Power, obchodzi swoje 40-lecie.

Pierwsza generacja Daily wprowadzona na rynek w 1978 roku zrewolucjonizowała segment lekkich pojazdów użytkowych jako model oparty na podwoziu samochodu ciężarowego, z tylnym napędem i niezależnym przednim zawieszeniem, czyli układem zapewniającym wyjątkową wszechstronność, niezawodność i wydajność.

Obecna, trzecia generacja Daily to efekt 40 lat ciągłej ewolucji. Samochód pozostaje wierny tradycji, a jednocześnie przesuwa granice innowacyjności i odpowiada na zmieniające się wymagania klientów, oferując im mistrzowskie parametry w zakresie zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju.

W ciągu 40 lat od rynkowej premiery w modelu Daily wielokrotnie wprowadzano pionierskie rozwiązania, co spotykało się z uznaniem ekspertów i zaowocowało imponującą kolekcją międzynarodowych nagród.

Turyn, 27 lipca 2018 r.

Mija właśnie 40 lat odkąd IVECO Daily przesuwa granice innowacyjności, wszechstronności i wydajności w segmencie lekkich pojazdów użytkowych. Od rynkowej premiery w 1978 roku w samochodzie wprowadzano przełomowe, rewolucyjne rozwiązania: od konstrukcji opartej na podwoziu samochodu ciężarowego z tylnym napędem i niezależnym przednim zawieszeniem do pionierskiej w skali światowej technologii common rail w 1999 roku czy elektronicznego programu stabilizacji (ESP) poprawiającego właściwości jezdne na zakrętach i w czasie hamowania.

Przez lata, które minęły od rynkowego debiutu, Daily nieustannie ewoluowało, aby spełniać zmieniające się wymagania klientów, pozostając jednocześnie wiernym swojemu rodowodowi. Stosowane w nim wydajne i przyjazne dla środowiska technologie wyznaczają kierunek rozwoju segmentu, w miarę jak oczekiwania branży transportowej w tych aspektach wzrastają. Dziś model ten znajduje się w czołówce pod względem zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju dzięki koncepcji Daily Blue Power. Jest to rodzina pojazdów, która uwalnia firmy transportowe od ograniczeń wynikających z rygorystycznych przepisów o ochronie środowiska, a należące do niej modele zostały wyróżnione tytułem „Międzynarodowego Furgonu Roku 2018”.

Ponad 3 miliony pojazdów Daily wyprodukowane na trzech kontynentach i jeżdżące po drogach w 110 krajach są dowodem popularności modeli z tej rodziny oraz ich niezwykłej zdolności adaptacji do specyficznych potrzeb klientów na całym świecie.

Pierre Lahutte, prezes marki IVECO, powiedział: „W tym roku osiągnęliśmy ważny kamień milowy w historii rodziny modeli Daily, które od samego początku, czyli od 40 lat, są liderami w branży, a obecnie – prekursorami jej transformacji w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. Przez cały ten czas Daily cieszył się niezwykłym uznaniem zarówno wśród firm transportowych, jak i wśród branżowych ekspertów, o czym świadczą liczne nagrody przyznawane na całym świecie. To rodzina pojazdów, które zawsze projektowano z myślą o przyszłości i które wyprzedzały potrzeby klienta, zachowując jednocześnie tradycyjne zalety, takie jak wszechstronność, niezawodność i wydajność — to doskonali partnerzy naszych klientów zarówno w działaniach biznesowych, jak i w dbałości o środowisko”. 

Dziś Daily jest prekursorem w branży, zaś jego sukces opiera się na historycznych atutach zapisanych w DNA modelu — począwszy od unikatowej ramowej konstrukcji podwozia, zapewniającej solidność i wszechstronność, z których słyną te samochody. Konstrukcja nośna ze specjalnymi stalowymi poprzecznymi wzmocnieniami o przekroju litery C to najlepsza platforma dla firm montujących zabudowy pojazdów na potrzeby różnych zadań transportowych. Daily może być między innymi samochodem kempingowym, furgonem kurierskim, śmieciarką, wywrotką, dźwigiem samojezdnym, pojazdem służb komunalnych, pomocą drogową czy ambulansem. Model cieszy się uznaniem ze względu na wyjątkowe cechy, takie jak napęd na tylne koła lub 4×4.

Samochód jest też dostępny w najszerszej w branży gamie wersji o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 7,2 tony oraz kubaturze przestrzeni ładunkowej od 7,3 do 19,6 m3. Zaawansowane rozwiązania techniczne wyznaczają nowe granice osiągów, podnoszą poziom komfortu, pozwalają zaoferować funkcje łączności i obniżają całkowity koszt posiadania. Cechy te składają się na „biznesowy instynkt” modelu i czynią z niego idealnego partnera dla przedsiębiorcy.

Rodzina Blue Power wyznacza kierunki zrównoważonego rozwoju, a wersje wyposażone w zaawansowane silniki wysokoprężne i alternatywne technologie napędu już teraz są gotowe do spełnienia przyszłych wymagań: Daily Euro 6 RDE 2020 Ready — pierwszy lekki samochód użytkowy spełniający wymagania normy emisji mierzonej w rzeczywistych warunkach drogowych, które zaczną obowiązywać w 2020 roku; Daily Hi-Matic Natural Power — pierwszy lekki samochód użytkowy napędzany CNG, wyposażony w 8-biegową przekładnię automatyczną; Daily Electric — bezemisyjna wersja modelu Daily. Samochody z rodziny Daily stanowią doskonałe rozwiązanie dla użytkowników realizujących dostawy w obszarach miejskich i podmiejskich, gdyż bez ograniczeń i przez całą dobę mogą poruszać się po ścisłym centrum, także w strefach, w których obowiązują najbardziej rygorystyczne normy emisji hałasu i zanieczyszczeń.

40 lat pionierskich rozwiązań i nowych standardów w branży

 • 1978: pierwszy Daily — furgon o kubaturze 17 m3, z wnętrzem o wysokości 210 cm (pierwszy w branży), napędzany silnikiem Diesla o pojemności 2,5 litra.
 • 1984: rodzina powiększa się o pierwszego Daily 4×4.
 • 1985: TurboDaily — pierwszy lekki samochód użytkowy z turbodoładowanym silnikiem Diesla.
 • 1992: pierwszy pojazd wyprodukowany w zakładach w Valladolid w Hiszpanii.
 • 1996: poszerzenie oferty modelu Daily; dwie wersje silnikowe: turbodiesel 2,5 litra i nowy, mocniejszy silnik o pojemności 2,8 litra.
 • 1998: ECODaily — pierwszy lekki samochód użytkowy z silnikiem zasilanym sprężonym gazem ziemnym (CNG).
 • 1999: druga generacja Daily wchodzi na rynek i od razu zdobywa tytuł „Furgonu Roku 2000” — pierwszy samochód w branży z silnikiem wyposażonym w układ zasilania common rail.
 • 2000: uruchomienie produkcji w Brazylii, równolegle z produkcją w zakładach w Suzzarze.
 • 2004: kolejne poszerzenie rodziny modelu Daily o wersję z mocniejszym silnikiem — turbodiesel o pojemności 3 litrów rozwija moc 176 KM.
 • W tym samym roku produkcję Daily uruchomiono także w Chinach.
 • 2006: nowa stylistyka i wprowadzenie układu ESP (elektroniczna kontrola stabilności), który poprawia właściwości jezdne w czasie pokonywania zakrętów i hamowania.
 • 2009: poszerzenie bogatej oferty o wersję 7-tonową.
 • W 2009 roku wprowadzono także innowacyjny model Daily Electric.
 • 2010: na całym świecie sprzedano łącznie już 2 miliony egzemplarzy modelu Daily.
 • 2014: wprowadzenie trzeciej generacji Daily, która od razu otrzymuje tytuł „Furgonu Roku 2015”; samochód błyskawicznie podbija rynki i zdobywa liczne nagrody na całym świecie. Szeroka gama wersji obejmuje zupełnie nowego IVECO Daily Hi-Matic z niespotykaną w tej klasie 8-biegową przekładnią automatyczną, który natychmiast staje się bestsellerem.
 • 2016: Daily Euro 6 nadal odnosi sukcesy i jeszcze wyżej podnosi poprzeczkę w zakresie osiągów dzięki takim zaawansowanym funkcjom, jak inteligentny system EcoSwitch PRO, który automatycznie i bez udziału kierowcy zmniejsza moment obrotowy, gdy jest to możliwe, ograniczając w ten sposób zużycie paliwa bez szkody dla wydajności. Wprowadzono również nowe opcje łączności dzięki rewolucyjnej aplikacji BUSINESS UP.
 • 2017: na rynek wchodzi przyjazna dla środowiska rodzina pojazdów Daily Blue Power wraz z unikatową ofertą trzech opcji napędu. Obok wersji elektrycznej i zasilanej gazem ziemnym dostępne są także samochody z najnowocześniejszymi na rynku silnikami Diesla, które z trzyletnim wyprzedzeniem spełniają wchodzącą w życie w 2020 roku normę emisji mierzonej w rzeczywistych warunkach jazdy. Samochód otrzymuje tytuł „Furgonu Roku 2018”.

Daily: 40 lat sukcesów potwierdzonych nagrodami

Rodzina Daily zgromadziła liczne nagrody, a szczególnie imponująca ich kolekcja przypadła w udziale najnowszej generacji pojazdów:

 • Międzynarodowy Furgon Roku 2015 (Europa)
 • Najlepszy samochód do przewozu paczek oraz przesyłek ekspresowych i kurierskich 2015 (Niemcy)
 • Nagroda za innowacyjność — najlepszy samochód do przewozu paczek oraz przesyłek ekspresowych i kurierskich 2015 (Niemcy)
 • Europejska nagroda za innowacyjność 2016 — Daily Hi-Matic (europejska branża karawaningu)
 • Najlepszy pojazd użytkowy 2016 (Chile)
 • Najlepszy pojazd użytkowy do 3,5 tony 2016 (Niemcy)
 • Duży Furgon Roku 2017 (Plebiscyt What Van? — Wielka Brytania)
 • Krajowa Nagroda Transportowa 2017 (Hiszpania)
 • Spełniający standardy zrównoważonego rozwoju samochód ciężarowy roku 2017 — Daily Electric (Włochy)
 • Międzynarodowy Mikrobus Roku 2017 — Daily Tourys (Europa)
 • Spełniający standardy zrównoważonego rozwoju samochód ciężarowy roku 2018 — Daily Hi-Matic Natural Power (Włochy)
 • Międzynarodowy Furgon Roku 2018 — Daily Blue Power (Europa)
 • Chiński Furgon Roku 2018 — China Daily van (Chiny)
 • Furgon Roku 2018 — Daily Blue Power (Duńskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Motoryzacyjnych)
 • Najlepszy Samochód Użytkowy 2018; 3 kategorie: transport do 3,5 tony, powyżej 3,5 tony, mikrobusy (Plebiscyt czytelników ETM Verlag — Niemcy)

IVECO

IVECO jest marką należącą do grupy CNH Industrial N.V., będącej międzynarodowym liderem w sektorze dóbr kapitałowych, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku (NYSE: CNHI) oraz na Mercato Telematico Azionario Giełdy Włoskiej (MI: CNHI). IVECO projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę pojazdów, w tym: lekkie, średnie i ciężkie auta użytkowe, pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, a także auta do misji terenowych.

Szeroki asortyment produktów marki obejmuje wszystkie segmenty pojazdów użytkowych. Gamę pojazdów dostawczych reprezentuje IVECO Daily z DMC od 3 do 7,2 tony. IVECO Eurocargo reprezentuje segment pojazdów dystrybucyjnych oraz pod specjalne zastosowania z DMC od 6 do 18 ton. Grupę pojazdów powyżej 18 ton reprezentują IVECO Stralis do zastosowań w transporcie dalekobieżnym, IVECO Stralis X-Way dedykowany min. do zadań komunalnych i budowlanych na drogach utwardzonych oraz w lekkich warunkach terenowych. Gamę dopełnia IVECO

Trakker przeznaczony do zadań budowlanych oraz eksploatacji poza drogami utwardzonymi. Pod marką IVECO Astra firma produkuje pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, wywrotki na podwoziu sztywnym i przegubowym oraz pojazdy specjalistyczne.

IVECO zatrudnia na całym świecie prawie 21 000 pracowników. Firma zarządza zakładami produkcyjnymi w siedmiu krajach w Europie, Azji, Afryce, Oceanii i Ameryce Łacińskiej, gdzie wytwarzane są pojazdy wyposażone w najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie. 4200 salonów sprzedaży i stacji obsługi w ponad 160 krajach gwarantuje wsparcie techniczne niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie eksploatowany jest pojazd Iveco.

Więcej informacji o firmie IVECO: www.iveco.com

Więcej informacji o grupie CNH Industrial: www.cnhindustrial.com