200 kilometrów w 8 minut: stacje szybkiego ładowania firmy ABB napędzają rewolucję elektromobilności

Najszybsza na świecie stacja ładowania samochodów elektrycznych wzmacnia wiodącą pozycję ABB w dziedzinie zrównoważonej mobilności.

Historia innowacyjnego zaangażowania firmy ABB w zrównoważoną mobilność, stanowiącego teraz integralną część jej działań, zaczęła się prawie dziesięć lat temu od małego start-upu w jednej z jednostek biznesowych firmy. Rozwijanie przez ABB stacji ładowania samochodów elektrycznych dało początek kolejnym innowacjom.

Obecnie przełomowe technologie firmy ABB w zakresie elektromobilności przebijają się na pierwsze strony gazet. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto odwiedzili stoisko firmy ABB na targach w Hanowerze, aby zobaczyć wprowadzaną właśnie na rynek stację szybkiego ładowania Terra High Power oraz porozmawiać z Ulrichem Spiesshoferem, prezesem zarządu Grupy ABB, o jej wpływie na zrównoważony transport. Terra HP to najszybsza na świecie stacja ładowania samochodów elektrycznych, pozwalająca naładować pojazd w ciągu zaledwie ośmiu minut i zwiększyć jego zasięg o nawet 200 kilometrów. Liczba pojazdów elektrycznych użytkowanych na drogach wskazuje na stale rosnące zapotrzebowanie na wydajne i energooszczędne stacje ładowania pojazdów na całym świecie.

Stacje ładowania ABB dla samochodów elektrycznych, np. stacja Terra High Power, stanowią siłę napędową wysiłków podejmowanych przez różne kraje na rzecz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju — stały się istotną częścią polityki w tym zakresie. W 60 krajach zamontowano już ponad 7000 szybkich stacji ładowania prądem stałym firmy ABB, co czyni ją globalnym liderem w tym segmencie.

Technologia elektromobilności staje się coraz bardziej dojrzała, o czym świadczy także partnerstwo firmy ABB z Mistrzostwami Formuły E ABB FIA. Pierwsza seria wyścigów całkowicie elektrycznych pojazdów korzysta z innowacji i technologii ABB, jak również przejęła od niej nazwę. Mistrzostwa Formuły E ABB FIA doskonale odzwierciedlają przekonanie firmy ABB, że można przemierzać świat, nie niszcząc środowiska naturalnego.

O rozwoju zrównoważonej mobilności i infrastruktury ładowania do zasilania pojazdów elektrycznych świadczy rosnąca liczba projektów firmy ABB w zakresie ładowania samochodów elektrycznych na całym świecie. Sam niemiecki dostawca energii EnBW dysponuje 185 stacjami ładowania samochodów elektrycznych na niemieckich autostradach, a w kwietniu firma ABB została wybrana jako dostawca stacji ładowania Terra HP w ramach największego jak dotąd projektu budowy infrastruktury dla pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych. Realizująca go firma Electrify America zamierza postawić setki stacji ładowania w 17 obszarach metropolitalnych i ich otoczeniu oraz przy autostradach.

Stacje ładowania stanowią również istotną część ambitnego planu Islandii, który obejmujące zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej. Paliwa kopalne nadal stanowią 20 procent ogólnego zużycia energii w Islandii, jednak rząd wprowadził finansowany przez państwo program mający na celu rozpowszechnienie korzystania z pojazdów elektrycznych. Efekty są już widoczne — po drogach jeździ dzisiaj ponad 6000 samochodów elektrycznych w porównaniu z zaledwie 90 w 2014 roku. Wzdłuż słynnej drogi nr 1 — ciągnącej się przez ponad 1300 km głównej arterii kraju — zainstalowano już ponad 20 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych firmy ABB.

ABB dostarczyła również 6 stacji szybkiego ładowania o mocy 350 kW do Szwajcarii (pierwsze w Europie z przewodami chłodzonymi cieczą) w ramach projektu IONITY, który ma na celu otwarcie do połowy 2019 roku autostradowych stacji „paliw” przyszłości w 400 lokalizacjach w Europie. IONITY to spółka joint venture utworzona przez Grupę BMW, Daimler AG, Ford Motor Company i Grupę VW wraz z Audi i Porsche. Operatorem pierwszej lokalizacji w Szwajcarii będzie ALPIQ — główny podmiot branży energetycznej w tym kraju i największy dostawca usług energetycznych skupiony na rynkach europejskich.

Technologia ABB Ability™ gwarantuje, że stacje ładowania działają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zdalna łączność cyfrowa umożliwia stałe monitorowanie urządzenia z dowolnego miejsca. Zapewnia to dostęp do danych w czasie rzeczywistym, co pozwala na zdalne monitorowanie oraz proaktywną kontrolę stanu technicznego i operacyjnego stacji ładowania.

Technologie ładowania samochodów elektrycznych, autobusów i ciężarówek oraz rozwiązania z zakresu elektryfikacji statków, kolei i tramwajów linowych sprawiają, że firma ABB jest światowym liderem elektromobilności i zrównoważonego transportu. Dzięki temu odgrywa istotną rolę w walce ze zmianami klimatu w czasach, gdy pojazdy napędzane paliwami kopalnymi, przyczyniające się do globalnego ocieplenia, zastępowane są pojazdami elektrycznymi.

Stacje szybkiego ładowania firmy ABB wspierają projekt popularyzacji samochodów elektrycznych, które są coraz ciekawszą propozycją przy spadających kosztach ich zakupu i eksploatacji. Promowanie zrównoważonych rozwiązań transportowych przez ustawodawców na całym świecie zachęca firmę ABB do utrzymania czołowej pozycji w wyścigu po bardziej zieloną przyszłość dla nas wszystkich.

Źródło: www.elektro.info.pl