Z wizytą w Sitech oraz Volkswagen Motor Polska

Prawie 60-ciu przedstawicieli firm z sektora przemysłu motoryzacyjnego wzięło udział w spotkaniu Dywizji Poddostawców Polskiej Izby Motoryzacji, która odbyła się w dniach 27-28 listopada 2012 w Polkowicach. Głównym wydarzeniem były wizyty w Sitech Sp. z o.o., połączona ze  zwiedzaniem fabryki specjalizującej się w produkcji stelaży siedzisk samochodowych w koncernie Volkswagen oraz Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. – fabryki silników tejże marki.

Do Polkowic uczestnicy spotkania zaczęli zjeżdżać z całego kraju w godzinach przedpołudniowych aby zdążyć na godzinę 13.00, czyli na mini-konferencję poprzedzającą zwiedzanie fabryki Sitech. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania prezentacji i zapoznania się ze specyfiką działalności firmy Sitech. Ponadto Janusz Kobus, Wiceprezes Polskiej Izby Motoryzacji przedstawił założenia Grupy Roboczej WG CARS 2020 – „Plan działania na rzecz konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu motoryzacyjnego
w Europie”.

Co nas urzekło?

W fabryce siedzisk samochodowych Sitech w Polkowicach czuć ducha zarządzania niemieckiego co przekłada się na kulturę pracy i zasady obowiązujące na hali produkcyjnej oraz na całym terenie. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni organizacją pracy i zagospodarowaniem hali produkcyjnej. Wynika to z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych linii produkcyjnych. Wizyta w Sitechu trwała prawie pięć godzin. Następnie o godzinie 20.00 w Gospodzie Głogowskiej rozpoczęła się uroczysta kolacja, stopniowo przeistaczająca się w imprezę taneczną, trwającą do ok. godz. 1.00 w nocy.

Drugiego dnia o godzinie 11.00 rozpoczęło się zwiedzanie fabryki silników Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. Zdaniem zwiedzających na szczególną uwagę zasługują wysokie standardy, dopracowanie wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach oraz niespotykana współpraca przełożonych z podwładnymi.

Dwudniowe spotkanie zakończyło się 28 listopada ok. godziny 15.00. Zdaniem uczestników takie spotkania branżowe, połączone ze zwiedzaniem fabryk skutkuje większą świadomością trendów związanych z zarządzaniem takimi obiektami. Nieoceniona wartość to integracja środowiska automotive, w tym nawiązywanie kooperacji biznesowych czy też pomoc w uzyskaniu nowych kontaktów, rozwiązywania ewentualnych problemów.

Na uwagę zasługuje fakt, że takie spotkania Polska Izba Motoryzacji organizuje trzy razy w roku: dwa z nich to spotkania Dywizji Poddostawców połączone ze zwiedzaniem fabryk oraz coroczna konferencja organizowana przez PIM od dziewięciu lat czyli Auto Event, który odbędzie się w czerwcu 2013 w Zawierciu. Wcześniej jednak – już na wiosnę – kolejne spotkanie Dywizji. Niewykluczone, że za granicą. Szczegóły w styczniu.

Polska Izba Motoryzacji dziękuje wszystkim uczestnikom spotkania za udział, w tym stworzenie wspaniałej, koleżeńskiej atmosfery zarówno podczas wizyt w fabrykach jak i na wieczornej kolacji.

PODZIĘKOWANIA

Polska Izba Motoryzacji składa serdecznie podziękowania firmom Sitech Sp. z o.o., oraz Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. za umożliwienie zwiedzenia fabryk oraz za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Szczególne podziękowania składamy Pani Marcie Gaworczak z firmy Sitech oraz Panu Tomaszowi Łaszkiewiczowi z Volkswagen Motor Polska za osobiste zaangażowanie w to przedsięwzięcie.

Polska Izba Motoryzacji

Uczestnikami spotkania byli :

ALICJA SIENKIEWICZ – 2S LOGISTICS  SP. Z O.O.
MICHAŁ SIENKIEWICZ – 2S LOGISTICS  SP. Z O.O.
MICHAŁ CIEŚLIK – 3 M POLAND SP. Z O.O.
MAREK KOWALSKI – BALLUFF SP. Z O.O.
JACEK OCHOCKI – BEJ POL PPHU
SŁAWOMIR MIZGALA – BOSHOKU AUTOMOTIVE POLAND SP. Z O.O.
JOLANTA SKONECZNA – BOSHOKU AUTOMOTIVE POLAND SP. Z O.O.
ANNA WOJTYNA – BUFAB SP. Z O.O.
MARCIN DYLEWSKI – BUFAB SP. Z O.O.
GRZEGORZ BANAKIEWICZ – C – TECH SP. Z O.O.
EWA KARBOWIAK – CAT LC POLSKA SP. Z O.O.
IRENEUSZ KAPLER – CONTEYOR POLAND SP. Z O.O.
MICHAŁ KUCZKOWSKI – D&H ENGINEERING POLAND SP. Z O.O.
STANISŁAW KOPP OSTROWSKI – D&H ENGINEERING POLAND SP. Z O.O.
MARCIN HYLA – FIAT POWERTRAIN TECHNOLOGIES POLAND SP. Z O.O.
ROMAN CHOWANIEC – FIAT POWERTRAIN TECHNOLOGIES POLAND SP. Z O.O.
ANNA MASŁOŃ – GALWANIZER SP. Z O.O.
IWONA BILIŃSKA – GALWANIZER SP. Z O.O.
GRZEGORZ KIELISZCZYK – GEDIA POLAND ASSEMBLY SP. Z O.O.
MACIEJ SZEWCZYK – GEO GLOBE POLSKA SP. Z O.O.
ARKADIUSZ STOJECKI – INSTYTUT BADAŃ I ROZWOJU MOTORYZACJI BOSMAL SP. Z O.O.
ARKADIUSZ WACŁAWEK – INSTYTUT BADAŃ I ROZWOJU MOTORYZACJI BOSMAL SP. Z O.O.
MONIKA MIROŃ – KLIPPAN SAFETY SP. Z O.O.
EDYTA RATAJCZAK – ŁÓDZKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO S.A.
MARIUSZ KOZIŃSKI – ŁÓDZKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO S.A.
BRONISŁAW NOWAK – NEXTEER AUTOMOTIVE POLAND
DARIUSZ BIZACKI – NEXTEER AUTOMOTIVE POLAND
EDYTA KAPŁAN OLEKSA  – NEXTEER AUTOMOTIVE POLAND
PAWEŁ HALOTTA – NEXTEER AUTOMOTIVE POLAND
ROBERT BARGLIK – NEXTEER AUTOMOTIVE POLAND
WALDEMAR STANDO – NEXTEER AUTOMOTIVE POLAND
PIOTR WÓJCIK – OERLIKON BALZERS COATING POLAND SP. Z O.O.
WACŁAW KOCEMBA  – OERLIKON BALZERS COATING POLAND SP. Z O.O.
JERZY POPEK – PILKINGTON AUTOMOTIVE POLAND SP. Z O.O.
PIOTR SOWŁOWIEC – POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH
BARBARA ADAMEK – SERWIS-CABIND POLAND SP. Z O.O.
TOMASZ STEC – SERWIS-CABIND POLAND SP. Z O.O.
ILONA ALFUT  – SURTEC POLSKA P. Z O.O.
GRZEGORZ SURMIAK – SPÓŁDZIELNIA PIONIER
TOMASZ KUSZŁA – SPÓŁDZIELNIA PIONIER
ALESSANDRO POMA  – DATA INTERCHANGE
MARCIN NOWAK – URZĄD MIASTA W ŁODZI
KAROL STRZECHA – VALEO AUTOSYSTEMY SP. Z O.O.
RAFAŁ PAWELSKI – VALEO AUTOSYSTEMY SP. Z O.O.
TOMASZ STRAMECKI – VALEO AUTOSYSTEMY SP. Z O.O.
TOMASZ WIKTOR  – VALEO AUTOSYSTEMY SP. Z O.O.
WOJCIECH GODEK – VALEO AUTOSYSTEMY SP. Z O.O.
ŁUKASZ ŁAMBUDZKI – VORWERK DICHTUNGSSYSTEME POLSKA SP. Z O.O.
NINOSLAV SOTIROV – VORWERK DICHTUNGSSYSTEME POLSKA SP. Z O.O.
JAN LASKOWSKI – Zakład Tworzyw Sztucznych i Wyrobów z Metali WINPLAST
KORNELIA PISAREK – Zakład Tworzyw Sztucznych i Wyrobów z Metali WINPLAST
MARZENA SŁUPIK – Zakład Tworzyw Sztucznych i Wyrobów z Metali WINPLAST

Sitech Sp. z o.o. – informacje o firmie

Sitech Sp. z o.o. to innowacyjna technika siedzeń na najwyższym poziomie. Firma specjalizuje się w produkcji metalowych stelaży siedzisk samochodowych w koncernie Volkswagena.
Historia:

  • 1998 – założenie Sitech Sp. z o. o. w Polkowicach przez spółki Volkswagen AG oraz KWD GmbH,
  • 1999 – ozpoczęcie produkcji pierwszych części w Sitech Sp. z o. o. w Polsce,
  • 2001 – założenie spółki Sitech Sitztechnik GmbH w Niemczech,
  • 2003 – Sitech zostaje 100%-ową spółką córką firmy Volkswagen AG,
  • 2008 – 10-ta rocznica istnienia Sitech Sp. z o. o.,
  • 2009 – rozpoczęcie produkcji komponentów siedzenia modułowego (Modulsitz); otwarcie nowej fabryki Sitech Dongchang w Chinach,
  • 2010  Rozpoczęcie produkcji zamków w Polkowicach w kooperacji z Fisher   Dynamics,
  • 2011 Nowa linia pras w zakładzie w Polkowicach

Działalność
Polkowicki zakład produkuje siedziska do wybranych modeli samochodów takich marek jak: Volkswagen, Audi, Skoda oraz Seat. Dzięki ciągłemu rozwojowi Sitech zdobywa kolejne projekty, stwarzając tym samym nowe miejsca pracy. W nowoczesnym centrum badawczo – rozwojowym prowadzone są badania nad nowymi technologami, łączeniem metali i tworzyw sztucznych oraz nad wykorzystaniem nowych materiałów produkcyjnych. Firma wyznacza najwyższe standardy jakości. Spełnia potrzeby najbardziej wymagających klientów. Zespół pracujący w firmie wyróżnia wiedza, doświadczenie i motywacja do pracy. Wspólne są także wartości będące fundamentem działań Sitechu: zadowolenie klienta, trwałe produkty, odpowiedzialne działanie i innowacyjność pracy.

Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. – informacje o firmie

Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o., produkuje wysokoprężne jednostki napędowe o najnowocześniejszej konstrukcji. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie dużej mocy silnika. Wyższy jest też moment obrotowy przy jednoczesnym, bardzo niskim zużyciu paliwa i obniżonej ilości spalin. Logo VW od wielu lat kojarzy się z rzetelnością. Firma Volkswagen ma powody do dumy ze swoich nowoczesnych rozwiązań. Gwarantują one wysoką jakość produktów. Produkty te wywołują zachwyt u klientów. Ich podziw firma zwiększa oferując nie tylko wysoką jakość, lecz także korzystne ceny, dotrzymywanie terminów dostaw i produkcję przyjazną środowisku. Dzięki wysokiej jakości produkty spełniają oczekiwania klientów oraz „wysoko zawieszają poprzeczkę” w twardej rywalizacji na rynku motoryzacyjnym.
Szczególne znaczenie dla przedsiębiorstwa ma harmonia pomiędzy trzema dziedzinami: gospodarką, ekologią i społeczeństwem. W zakładzie Volkswagen Motor Polska w Polkowicach od samego początku położony został nacisk na konsekwentne wdrożenie przyjaznych dla środowiska procesów produkcyjnych. Wysokie nakłady inwestycyjne, jakie były w tym przypadku konieczne, już zaczęły się zwracać. Przykładem są tu oszczędności uzyskiwane w trakcie utylizacji odpadów. Certyfikacja przeprowadzona przez firmę DQS potwierdziła, iż fabryka spełnia normy DIN EN 9001, DIN EN ISO 14001:2004 i VDA6.1.

Historia:

  • 1999 – w sierpniu fabrykę silników w Polkowicach oficjalnie otwiera dr Ferdinand Piech, ówczesny prezes zarządu koncernu Volkswagen, dziś przewodniczący rady nadzorczej koncernu.
  • 2000 zakład otrzymuje nagrodę Budowa Roku 1999 w kategorii obiektów przemysłowych i we wrześniu przechodzi z sukcesem pierwszą certyfikację Systemu Zarządzania Jakości i Środowiskiem wg norm DIN ISO 9002, DIN ISO 14001 oraz VDA 6.1
  • 2001 – fabryka otrzymuje nagrodę Panteon Polskiej Ekologii oraz zajmuje I miejsce w rankingu Polskich Eksporterów. Na koniec tego roku inwestycje sięgają ok. 250 milionów euro, firma zatrudnia 800 osób i produkuje 540 000 silników wysokoprężnych 1,9 TDI w technice pompowtryskiwaczy.
  • 2002 – Volkswagen Motor Polska zostaje laureatem nagrody Krajowej Izby Gospodarczej i produkuje milionowy silnik. Na uroczystość z tym związaną do Polkowice przyjeżdża dr Bernd Pischetsrieder,  ówczesny prezes zarządu koncerny Volkswagen. Hala nr 1 zostaje rozbudowane o 12 400 m kw.
  •  2003 – w uznaniu zasług Volkswagen Motor Polska dla polskiej gospodarki ówczesny Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przyznaje firmie prestiżową nagrodę gospodarczą w kategorii najlepszy eksporter.
  • 2004 – VW MP zostaje laureatem Dolnośląskiej Nagrody Jakości. Rozbudowana zostaje nowa hala logistyczna.
  • 2005 – Volkswagen Motor Polska otrzymuje nagrodę Lider Ekorozwoju.
  • 2006 – fabryka zdobywa II nagrodę tygodnika Newsweek wśród najbardziej aktywnych niemieckich przedsiębiorstw w Polsce i znajduje się wśród finalistów konkursu „Filary Polskiej Gospodarki”.
  • 2007 – V miejsce na liście 500 największych firm Rzeczpospolitej w kategorii największy eksporter. Finał Europejskiej Nagrody Jakości EFQM oraz tytuł firmy „Nieprzeciętnie przyjaznej matkom” dla Volkswagen Motor Polska.
  • 2008 – Volkswagen Motor Polska świętuje dziesięciolecie istnienia podczas rodzinnego festynu, w którym udział biorą aktualni i byli pracownicy wraz z rodzinami. Do użytku oddana zostaje hala nr 2. W konkursie EFQM polkowicka fabryka otrzymuje wyróżnienie w kategorii human resources (zarządzania zasobami ludzkimi).
  • 2009 – VW MP wychodzi zwycięsko z kryzysu. Podczas, gdy w innych zakładach branży motoryzacyjnej w Polsce pracę straciło ok. 30 000 osób, w fabryce silników w Polkowicach zastosowano insourcing i zawarto porozumienie dotyczące zabezpieczenia miejsc pracy. Nie zwolniono ani jednego pracownika, a wszystkim zatrudnionym w tym czasie na czas określony przedłużono umowy. M.in. ten fakt był powodem przyznania polkowickiej fabryce certyfikatu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Rozpoczęto produkcję silnika Common Rail. VW MP zostaje nagrodzony przez organizację EFQM w kategorii „Przywództwo i konsekwencję w dążeniu do celu”.
  • 2010 – fabryka z sukcesem przechodzi kolejny audyt DQS sprawdzający wymagania międzynarodowej normy ISO 9001:2008 i uregulowania branży motoryzacyjnej VDA 6.1. Audyt zakończony wynikiem 99%.  Na koniec roku polkowicka firma zatrudnia 1121 osób.
  • 2011 – Anna Giegiel jako pierwsza kobieta rozpoczyna w styczniu pracę bezpośrednio przy linii produkcyjnej.

Do roku 2018 roku panie stanowić mają 10% załogi. Powstaje hala nr 3. Volkswagen Motor Polska zostaje laureatem nagrody „Filary Polskiej Gospodarki” oraz wyróżnienia „Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR”.