Wolontariusze Solarisa w akcji

W połowie czerwca grupa pracowników Solarisa na jeden dzień zamieniła się w profesjonalną
ekipę remontową. W ramach wolontariatu „Mój Własny Kąt” dokonała metamorfozy pokoju
jednej z mieszkanek Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Bukowskiej w Poznaniu.

Solaris jest jedną z 10 poznańskich firm, która zaangażowała się w innowacyjny w skali kraju projekt, którego celem jest pomoc seniorom z poznańskich Domów Pomocy Społecznej. Inicjatywa pod nazwą „Mój Własny Kąt” zakłada przeprowadzenie metamorfozy łącznie dziesięciu pokoi seniorów (jedna firma pracuje nad jednym pokojem) i dostosowanie tej przestrzeni do potrzeb i wyobrażeń ich mieszkańców. Celem projektu jest przeobrażenie pomieszczeń, które na co dzień przypominają szpitalne sale, w pokoje pełne przytulnej i domowej atmosfery. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej (CREO), przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej i miastem Poznań.

Do udziału w projekcie zgłosiło się 13 wolontariuszy Solaris Bus & Coach, którzy zdecydowali się w ciągu jednego dnia wyremontować i urządzić na nowo pokój Pani Teresy, która mieszka w Domu Pomocy Społecznej już od 18 lat. Pierwszym etapem projektu było spotkanie z pracownikami Stowarzyszenia CREO, którzy opowiedzieli o najważniejszych aspektach projektu. Aby metamorfoza pokoju była jak najlepsza, wolontariusze Solarisa spotkali się także z Panią Teresą, dzięki temu poznali jej największe potrzeby i zwyczaje, a także hobby.

Remont pokoju objął między innymi naprawę i malowanie ścian, wymianę mebli i dekoracji, których motywem przewodnim – z myślą o wielkim zamiłowaniu mieszkanki – były kwiaty. Do pokoju został wstawiony także nowy fotel, który umożliwi Pani Teresie wygodne oglądanie telewizji i jej ulubionych seriali. Oprócz aspektów czysto wizualnych, ważne było dostosowanie zmian w pokoju do potrzeb starszej osoby. Dlatego też zamontowano specjalny uchwyt do wstawiania z fotela czy miękkie zabezpieczenie wzdłuż łóżka.

Podczas gdy jedna grupa wolontariuszy przeprowadzała metamorfozę pokoju, druga zabrała panią Teresę na całodniową wycieczkę po Poznaniu oraz rejs statkiem po Warcie. Pani Teresa, która nieczęsto wybiera się poza teren ośrodka, miała okazję zobaczyć jak zmieniło się miasto, a także pójść na wymarzone zakupy.

W całej idei tego wolontariatu, oprócz stworzenia przyjemnej przestrzeni pokoju, ważny był też aspekt wspólnego spędzenia czasu z seniorką. Idea wolontariatu pracowniczego cieszy się dużym uznaniem i zainteresowaniem wśród pracowników firmy. Udział w inicjatywie „Mój Własny Kąt” jest zapowiedzią kolejnych działań Solarisa z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, za którą w ostatnim czasie firma otrzymała Listek CSR „Polityki” oraz nagrodę Asa Odpowiedzialnego Biznesu.

Dodatkowe informacje
Mateusz Figaszewski
Pełnomocnik Zarządu ds. Elektromobilności i PR
tel.: +48 61 66 72 347
tel. kom.: +48 601 652 179
fax: +48 61 66 72 345
email: mateusz.figaszewski@solarisbus.com

Informacje o firmie

Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory firma dostarczyła do 32
państw na świecie ponad 16 000 pojazdów. Spółka zatrudnia ponad 2300 osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach. Produkty firmy Solaris były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność zarówno w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.