Wiceminister Henclewska: motobranżę traktujemy priorytetowo

Wiceminister gospodarki, Grażyna Henclewska podkreślała ostatnio, że sektor motoryzacyjny z punktu widzenia polityki inwestycyjnej Polski jest traktowany priorytetowo.
Resort gospodarki we współpracy m.in. z Polską Izbą Motoryzacji, Polskim Związkiem Motorowym oraz Związkiem Dealerów Samochodowych opracował „Katalog działań pobudzających przemysł i rynek motoryzacyjny w Polsce”. – Chcemy przede wszystkim utrzymać aktualną bazę produkcyjną, rozszerzyć rynek zbytu dla polskiej produkcji oraz odmłodzić park samochodowy, wyjaśnia wiceminister Henclewska. I dalej: – Przemysł motoryzacyjny jest istotną częścią polskiej gospodarki. Dlatego intensywnie współpracujemy z przedstawicielami branży. Wspólnie przygotowujemy rozwiązania, które podtrzymają zatrudnienie i zachęcą inwestorów do lokowania swoich projektów w Polsce, mówiła wiceminister gospodarki na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki (6 marca br.).

Wiceszefowa MG przypomniała również, że preferowanym miejscem lokalizacji inwestycji motoryzacyjnych są specjalne strefy ekonomiczne, które oferują wiele zachęt, w tym zwolnienia podatkowe. – Na terenach włączonych do SSE w latach 2011-2012 realizowanych jest 7 projektów motoryzacyjnych. Inwestorzy planują utworzenie 1,3 tys. nowych miejsc pracy i deklarują nakłady przekraczające 1 mld zł, powiedziała G.Henclewska.

W ramach „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020” pomocy finansowej udziela także sam resort. – Dotyczy to zwłaszcza produkcji pojazdów samochodowych nadwozi, przyczep i naczep, części i akcesoriów do pojazdów samochodowych i ich silników, podkreśliła wiceminister Henclewska, zaznaczając, że sytuacja na krajowym i europejskim rynku motoryzacyjnym jest na bieżąco monitorowana i analizowana przez ministerstwo. – Pojawiają się już optymistyczne oznaki ożywienia w branży. Od marca ruszyła w Gliwicach produkcja kabrioletu Opel Cascada, przypomniała.

Podsekretarz stanu w MG poinformowała także o stałym wzroście sprzedaży samochodów na rynkach pozaeuropejskich. – Jest to szansa na zwiększenie eksportu produkowanych w Polsce modeli Opla, Fiata i Volkswagena, podsumowała.

źródło: Ministerstwo Gospodarki, AUTOR:  WNP.PL (AG)