UOKiK Akcja serwisowa: Samochody marki Volkswagen: Caddy EcoFuel, Passat EcoFuel i Touran EcoFuel

Przedsiębiorca Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w niektórych samochodach marki Volkswagen: Caddy EcoFuel (typ 2K i 2KN), Passat EcoFuel (typ 3CC) i Touran EcoFuel (typ 1T), wyprodukowane pomiędzy 01.09.2005 r. i 31.05.2010 r. w Niemczech, wyposażonych w silniki o oznaczeniu BSX i CDGA, na skutek niewystarczającej kontroli instalacji gazowej mogły nie zostać zidentyfikowane ogniska korozji. W takim przypadku wytrzymałość ścianek zbiorników paliwa CNG mogła ulec redukcji. W wyniku zmniejszenia wytrzymałości ścianek, zbiornik może pęknąć. W przypadku pęknięcia zbiornika paliwa CNG istnieje znaczące ryzyko obrażeń z zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Kampanią naprawczą objętych jest w Polsce 89 samochodów. Lista_nr_VIN_w załączniku

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele objętych kampanią samochodów będą listownie zapraszani do Autoryzowanych Stacji Obsługi, w celu przeprowadzenia kontroli i w razie potrzeby na wymiany zbiorników paliwa CNG.

Informacji związanych z kampanią serwisową udziela Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Krańcowa 44, 61-037 Poznań; tel.: 61 650 39 55).

UOKiK nie jest właściwy do udzielania szczegółowych informacji konsumentom odnośnie akcji ogłaszanych i prowadzonych przez przedsiębiorców.

Niniejsza informacja nie stanowi nakazu wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia od konsumentów w rozumieniu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ale stanowi realizację obowiązków producenta, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2015 r., poz. 322, ze zm.).

Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł.

Źródło: UOKiK