Toyota w Montrealu pokaże najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa

Intelligent Transportation System (ITS) to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest stworzenie mobilnej sieci internetowej dla samochodów i infrastruktury drogowej. Na zbliżającym się Światowym Kongresie ITS w Montrealu Toyota zaprezentuje nową technologię bezpieczeństwa „Cooperative ITS”.

Samochody jak smartfony

Współczesne technologie mobilne, które dały ludziom niemal nieograniczone możliwości łączności ze światem, mogą służyć także do automatycznej wymiany informacji między samochodami, które same mogą zapobiegać kolizjom, informując otoczenie o swoim położeniu i prędkości. Nawet jeśli kierowca nie widzi samochodu, który za chwilę wyjedzie na skrzyżowanie zza budynku, nie ma powodu, żeby nie wiedział o zbliżającym się niebezpieczeństwie jego samochód. Nie jest to tylko wizja przyszłości, bo taki system działa już w Japonii.

Za pośrednictwem ITS samochody wiedzą, czy mogą bezpiecznie skręcić w lewo lub wjechać na skrzyżowanie lub jakie światło obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu i jak szybko się zmieni. Bezprzewodowo odbierają także informację od pojazdów uprzywilejowanych na sygnale, dzięki czemu kierowca nie musi polegać wyłącznie na własnym słuchu, żeby się zorientować, że powinien ustąpić drogi karetce.

Pierwszym krajem, w którym ITS został wprowadzony do użytku w niektórych aglomeracjach, jest Japonia. Toyota jako pierwszy producent zaczęła wyposażać swoje wybrane, dostępne na japońskim rynku modele w urządzenia ITS Connect. Program stopniowo jest rozszerzany na kolejne miasta, modele samochodów i marki.

Technologie Toyoty na ITS World Congress

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się kolejny, 24. Światowy Kongres ITS. W tym roku konferencja odbędzie się w Montrealu, a jej gospodarzami są ITS America i ITS Canada. Kongres organizowany jest pod hasłem „Next-generation Integrated Mobility: Driving Smart Cities”. Zostaną na nim zaprezentowane nowe technologie, rozwiązania i usługi w dziedzinie łączenia samochodów w chmurze, zautomatyzowanego prowadzenia, smart cities i nowych środków transportu.

Toyota pokaże system bezpieczeństwa „Cooperative ITS”, opracowany z myślą o eliminacji wypadków drogowych. Składają się na niego m.in. układ zapobiegania kolizjom podczas skrętu w lewo, który uniemożliwia wjechanie na drogę, jeśli nadjeżdża nią inny pojazd, oraz układ zapobiegający wjechaniu na skrzyżowanie, jeśli grozi to zderzeniem z innym samochodem.

Na stoisku marki zostaną zaprezentowane także serwisy mobilne wykorzystujące bezprzewodowy rejestrator danych, który zbiera i przetwarza w czasie rzeczywistym nagrania z przedniej kamery i dane o parametrach jazdy. Dobrym przykładem zastosowania rejestratora jest serwis informujący w formie dynamicznej mapy o zagęszczeniu ruchu na poszczególnych pasach drogi wielopasmowej. Dane pochodzą z przednich kamer zamontowanych w 500 taksówkach w Tokio.

Trzecim elementem wystawy Toyoty będzie system transportu miejskiego Ha:mo, który pozwala sprawnie poruszać się po mieście bez własnego samochodu, łącząc w najwygodniejszej konfiguracji różne środki transportu publicznego, w tym trójkołowe pojazdy i-Road wynajmowane na minuty.

Widzowie, którzy odwiedzą stoisko Toyoty, będą mogli przekonać się, jak japońska marka postrzega przyszłość systemów ITS. W strefie doświadczeń będą na nich czekały symulatory jazdy i wirtualnej rzeczywistości, które pozwolą zobaczyć na własne oczy wizję inteligentnego transportu przyszłości.

Globalna współpraca

ITS World Congress to największa na świecie coroczna konferencja dotycząca Intelligent Transportation System i powiązanych z nim technologii. Jest organizowana naprzemiennie w Europie, Amerykach oraz regionie Azji i Pacyfiku. W spotkaniu biorą udział wszystkie podmioty aktywnie rozwijające ITS – rządy, instytuty badawcze i prywatne przedsiębiorstwa z wielu krajów, które prezentują swoje najnowsze odkrycia i osiągnięcia w formie paneli dyskusyjnych, wystaw i jazd testowych. Toyota jest uczestnikiem ITS World Congress nieprzerwanie od jego pierwszej edycji w Paryżu w 1994 roku.

 

Źródło: www.mototarget.pl