Szykuje się kolejna wielka inwestycja? Fiat złożył stosowne dokumenty

„Fiat Powertrains Technologies zainwestuje ponad miliard złotych w produkcję innowacyjnych silników w fabryce w Bielsku-Białej – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”. Przedstawiciele koncernu nie chcieli komentować naszych informacji. W Ministerstwie Rozwoju udało się nam jednak potwierdzić nieoficjalnie, że włoska spółka złożyła już stosowne dokumenty, a szczegóły inwestycji i jej ewentualnego wsparcia mają zostać ustalone w najbliższych tygodniach” – czytamy w gazecie.

Byłaby to kolejna w ostatnim czasie inwestycja w silniki samochodowe w Polsce. W ubiegłym tygodniu rząd zakończył z powodzeniem negocjacje w sprawie lokalizacji w Jaworze fabryki produkującej silniki Mercedes-Benz. Z kolei w czwartek ogłoszono, że Toyota zainwestuje w swoje zakłady w Polsce ok. 650 mln zł, przygotowując produkcję hybrydowych skrzyń biegów w Wałbrzychu oraz dwóch nowych silników benzynowych w Jelczu-Laskowicach.

Ministerstwo rozwoju, które negocjowało z koncernem Toyota, przyznało, że inwestycje zostaną wsparte pomocą publiczną, nie ujawnia jednak jej wysokości.

– Pomoc, jakiej możemy udzielić, musi być na warunkach akceptowalnych przez Komisję Europejską. W porównaniu do innych krajów Europy Środkowej, jest to pomoc na jednym z najniższych dopuszczalnych poziomów. Przyciągnęliśmy inwestora naszą infrastrukturą i myślą inżynierską – mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z szefami polskich zakładów Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.

Źródło: www.money.pl