Szef Bundesratu: fabryka VW przykładem dobrej współpracy Polski i Niemiec

Powstająca we Wrześni nowa fabryka Volkswagena jest przykładem partnerstwa Wielkopolski i Dolnej Saksonii – powiedział w czwartek w Poznaniu premier tego landu i przewodniczący Bundesratu Stephan Weil. W zakładzie ma znaleźć pracę co najmniej 2,3 tys. osób.

Przewodniczący Bundesratu, złożonej z przedstawicieli landów izby wyższej niemieckiego parlamentu, przyjechał do Polski z dwudniową wizytą na zaproszenie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. W piątek w Warszawie weźmie udział w uroczystościach związanych z 25. rocznicą pierwszego posiedzenia Senatu.

W czwartek Weil odwiedził poznańską fabrykę Volkswagena. Z racji pełnienia funkcji premiera Dolnej Saksonii jest również członkiem rady nadzorczej koncernu VW, który ma tam siedzibę.

Na konferencji prasowej Weil podkreślił, że bardzo wyraźnym przykładem dobrych polsko-niemieckich relacji jest partnerstwo przemysłowe i decyzja VW o budowie w Wielkopolsce nowej fabryki.

Volkswagen w Poznaniu obecny jest od 1993 roku. Koncern w marcu tego roku ogłosił, że do końca 2016 roku wybuduje we Wrześni nową fabrykę samochodów dostawczych VW Crafter i zatrudni co najmniej 2,3 tys. osób. Inwestycja – za ok. 3,3 mld zł – powstanie na ternie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Zakład rocznie ma produkować ok. 85 tys. samochodów. Szacuje się, że fabryka może przynieś w całej Polsce 10 tys. miejsc pracy w branży motoryzacyjnej.

„Jako Dolna Saksonia jesteśmy jednym z głównych udziałowców koncernu. Chcemy pokazać pracownikom nasze zainteresowanie działalnością VW w Polsce i przyjrzeć się perspektywą rozwoju” – powiedział Weil.

Przypomniał, że rok 2014 jest rokiem jubileuszy: 75 lat temu, od napaści na Polskę, rozpoczęła się II wojna światowa, a przed 25 laty doszło do przełomu politycznego. „Na tym tle obecny okres jest cudownie normalny. Przewodniczący Bundesratu odwiedza Polskę, równocześnie jako premier Dolnej Saksonii odwiedza partnerski region” – zaznaczył.

„Zapierające dech w piersiach jest, że w tak krótkim czasie Niemcy i Polska zrosły się, stając się dobrymi przyjaciółmi i dobrze współpracującymi sąsiadami” – powiedział Weil.

Dolna Saksonia od ponad 20 lat jest regionem partnerskim Wielkopolski. Wizyta niemieckiego polityka w Poznaniu poświęcona była współpracy międzyregionalnej.

Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak powiedział, że Dolna Saksonia jest „sprawdzonym partnerem, z którym cały czas utrzymujemy więzi i kontynuujemy współpracę”. Marszałek jako przykład tych relacji wymienił rozwój obszarów wiejskich, ochronę środowiska oraz rozwiązanie problemu przekwalifikowania pracowników.

Pierwsze formalne kontakty pomiędzy mieszkańcami Dolnej Saksonii i Wielkopolski umożliwiła podpisana w 1979 r. umowa partnerska pomiędzy Poznaniem a Hanowerem. Obecnie współpraca obu regionów dotyczy m.in. wymiany doświadczeń ws. funkcjonowania administracji rządowej i samorządowej, ochrony środowiska, rolnictwa, gospodarki, bezpieczeństwa, szkolnictwa wyższego.

wnp.pl, PAP