Stały rozwój branży wynajmu pojazdów w Polsce

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) opublikował wyniki firm flotowych na koniec 2012 r. Wg informacji przekazanych przez członków organizacji, rozwój organiczny związku wyniósł 9% rok do roku. Wynajem w Polsce rozwija się więc w stałym tempie.
Z 15. raportujących firm PZWLP, 14 zanotowało wzrosty. Wg stanu na 31 grudnia 2012 r, Związek w wynajmie długoterminowym łącznie finansował i zarządzał 104 977 pojazdami. W full service leasingu (FSL) było 83 696 aut, w leasingu z serwisem (LS) – 11 239, a w wyłącznym zarządzaniu (FM) – 10 042 samochody.

– Wyniki Związku wskazują na stabilny rozwój branży. Ze względu na fuzje, przejęcia i przystąpienie nowych członków, które miały miejsce w ostatnim roku, zdecydowaliśmy się przeanalizować dane z punktu widzenia rozwoju organicznego, który w bardziej przejrzysty sposób pokazuje przyrost samochodów, czyli realny rozwój branży, mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Wzrost firm PZWLP w wynajmie długoterminowym wyniósł 9% r/r. W usługach opartych na flotach należących do członków Związku – w full service leasingu oraz w leasingu z serwisem liczonych łącznie – skala wzrostu była zbliżona i wyniosła 9,18%.

– Dane za rok 2012 podkreślają rozwój charakterystycznych tendencji w wynajmie długoterminowym pojazdów. Należą do nich między innymi stabilne, stałe tempo wzrostu full service leasingu, który jest najpełniejszym i najbardziej kompleksowym produktem wynajmu, oraz stagnacja wyłącznego zarządzania, na co wskazuje skala jego rozwoju: nieco ponad pół procent, wyjaśnia L.Pomorski.

PZWLP obejmuje obecnie ponad 73% polskiego rynku wynajmu ogółem i 75% full service leasingu. Razem z niezrzeszonym, ale raportującym wspólnie z PZWLP Masterlease, udział w branży wynajmu wynosi ponad 87%.

Do Polskiego Związeku Wynajmu i Leasingu Pojazdów należy 17 firm, specjalizujących się w wynajmie i leasingu aut na polskim rynku fleet management: ALD Automotive Polska, Alphabet Polska Fleet Management, Arval Service Lease Polska, Athlon Car Lease Polska, Avis Polska / Jupol-Car, Bankowy Fundusz Leasingowy, BRE Leasing, Business Lease Poland, Carefleet, Corpo Flota, Express, Fraikin Polska, LeasePlan Fleet Management Polska, Nivette Fleet Management, Raiffeisen-Leasing Polska, VB Leasing Polska, Volkswagen Leasing Polska. PZWLP jest członkiem Związku Polskiego Leasingu.

źródło: PZWLP, AUTOR:  WNP.PL (AG)