Solaris z dużym zamówieniem z Rygi – 88 przegubowych Urbino

Firma Solaris Bus & Coach S.A. otrzymała zamówienie na dostarczenie do stolicy Łotwy 88
autobusów Urbino 18. Jest to kontynuacja kontraktu ramowego z 2013 roku. Przewoźnik Rigas Satiksme skorzystał z opcji powiększenia pierwotnego zamówienia. Pierwsze dziesięć sztuk trafi na ulice Rygi już w przyszłym roku.

Podpisana w 2013 roku kilkuletnia umowa ramowa na dostawę 175 autobusów marki Solaris do Rygi zakładała realizację kontraktu począwszy od 2014 roku. Do tej pory producent dostarczył już przewoźnikowi 140 pojazdów z napędem diesla. Podpisana właśnie umowa obejmie dostawę kolejnych 88 sztuk, co znaczy, że Rigas Satiksme zdecydował się na skorzystanie z prawa opcji powiększenia zamówienia sprzed pięciu lat o 53 pojazdy. Pierwsze 10 Solarisów Urbino będzie gotowych jeszcze w 2019 roku, pozostała część kontraktu będzie realizowana do końca roku 2020. Łączna wartość zamówienia wynosi ok. 35 mln euro.

Wszystkie zamówione autobusy zostaną dostarczone w wersji 18-metrowej. Będą wyposażone w silniki diesla o pojemności 10,8 l i mocy 250 kW, spełniające najbardziej restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6 oraz automatyczną skrzynię biegów. Na ich pokład wejdzie maksymalnie 150 pasażerów. W ramach tej dostawy autobusy zostaną dodatkowo wyposażone w system odzysku energii. Pojazdy będą obfitowały w szereg udogodnień zarówno dla kierujących pojazdem, jak i dla pasażerów. Za odpowiedni komfort jazdy nawet w najbardziej upalne dni będzie odpowiedzialna klimatyzacja, natomiast bezpieczeństwo podróżnym zapewni nowoczesny system monitoringu, składający się z 10 kamer na zewnątrz i w środku autobusu. Pasażerowie będą mogli korzystać z portów USB do ładowania urządzeń mobilnych, Zamówione przegubowe Urbino 18 zostaną
wyposażone w systemy teleinformacyjne, które posiadają aż 4 kanały komunikacji (GSM, WiFi, Tetra oraz GPRS), a także w pulpity w kabinie kierowcy, które – poza standardowymi komunikatami – będą informowały kierowców, m.in. o ciśnieniu i temperaturze w oponach.

Do tej pory producent dostarczył na Łotwę łącznie 528 pojazdów, z czego 455 do Rygi. Wśród realizowanych w tym kraju zamówień jest między innymi dostawa 10 sztuk trolejbusów z bateriami i dodatkowym wodorowym ogniwem paliwowym pozwalającym na jazdę poza siecią trakcyjną.

To nie jedyne realizowane obecnie zamówienie Solarisa w krajach nadbałtyckich. Producent kończy właśnie dostawę 150 autobusów z napędem spalinowym do Wilna. W trakcie realizacji jest także dostawa 41 trolejbusów do stolicy Litwy. Ponadto firma niedawno podpisała kontrakt na dostawę do Kowna w 2019 aż 85 trolejbusów.

Dodatkowe informacje
Mateusz Figaszewski
Pełnomocnik Zarządu ds. Elektromobilności i PR
tel.: +48 61 66 72 347
tel. kom.: +48 601 652 179
fax: +48 61 66 72 345
email: mateusz.figaszewski@solarisbus.com

Informacje o firmie

Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory firma dostarczyła do 32
państw na świecie blisko 17 000 pojazdów. Spółka zatrudnia ponad 2300 osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach. Produkty firmy Solaris były
wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność zarówno w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 2017 roku autobus Solaris Urbino 12 electric wygrał prestiżowy europejski konkurs „Bus of The Year”.