Skoda podwoi produkcję w nowym zakładzie

Nowa fabryka Skody w Europie Wschodniej będzie miała roczną zdolność produkcyjną do 350 000 sztuk, dzięki temu może podwoić wydajność, oczywiście jeśli popyt będzie wystarczający, powiedział dyrektor generalny koncernu, Bernhard Maier.

Skoda przejmie wiodącą rolę w zakładzie, który wyprodukuje modele dla czeskiego producenta samochodów i innych marek z grupy Volkswagen.

Otwarcie fabryki planowane jest na koniec 2022 lub na początku 2023 roku.

Maier powiedział, że wyszukiwanie lokalizacji zostało ograniczone do dwóch potencjalnych miejsc z czterech. Według doniesień prasowych Serbia i Turcja zostały wymienione jako możliwe lokalizacje.

Zakład ma wyprodukować kompaktowe SUVy Skody Karoq i Seat Ateca. Produkcja Karoq i Ateca „jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, ale ostatecznie nie została podjęta decyzja”, powiedział Maier.

Dwa SUV-y są obecnie produkowane w Kvasinach, ale fabryka będzie musiała przyrzucić moce gdyż Grupa VW przenosi produkcję średniej wielkości samochodu VW Passat do Kvasiny z Emden w Niemczech, aby móc produkować w Emden pojazdy elektryczne.

W zakładzie w Kvasinach będzie również produkowany mały samochód w pełni elektryczny, który będzie częścią Grupy VW.

Utracona sprzedaż

Producent mógł sprzedać 100 000 więcej samochodów w zeszłym roku, gdyby zdolność do ich produkcji była większa, powiedział Maier. Skoda prawdopodobnie straci na sprzedaży w tym roku, ponieważ jej czeskie zakłady Mlada Boleslav i Kvasiny działają na pełnych obrotach. Skoda w Mlada Boleslav i Kvasinach wyprodukowała 888 100 pojazdów w 2018 r. W Mlada Boleslav otwarto nową lakiernię, aby wyeliminować wąskie gardło w produkcji. Skoda jest zmuszona wysyłać 60 000 sztuk rocznie modelu Fabia do malowania w fabryce VW Osnabruck w północnych Niemczech, zanim zostaną zwrócone do montażu w Mlada Boleslav. Dzięki nowej lakierni w Mlada Boleslav powyższy proceder zatrzyma się do końca tego roku, kiedy lakiernia będzie w pełni sprawna, powiedział Maier.

Skoda ma zamiar rozpocząć sprzedaż nowego samochodu kompaktowego Scala, który zastąpi Rapida oraz rozpocząć jesienią sprzedaż małego SUV-a Kamiq. Jeszcze w tym roku Skoda zaprezentuje zamiennik swojej Octavii Compact, najlepiej sprzedającego się samochodu.