Seminarium CRIDO i PIM: Prawo karne skarbowe a kontrole w firmach – konsekwencje i sposoby zabezpieczenia przed odpowiedzialnością osobistą

Seminarium CRIDO i PIM | 27 czerwca | Zawiercie

Prawo karne skarbowe a kontrole w firmach – konsekwencje i sposoby zabezpieczenia przed odpowiedzialnością osobistą

Szanowni Państwo,

Sprawy karne i karne skarbowe stają się nieodzownym elementem dużej części kontroli podatkowych oraz celno-skarbowych i mogą wystąpić obecnie niemal w każdym obszarze działalności przedsiębiorcy. Powszechna jest chociażby praktyka wszczynania postępowań karnych skarbowych już na etapie kontroli w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania.

Co istotne, za przestępstwa karno-skarbowe może być pociągnięty do odpowiedzialności każdy, kto zajmował się sprawami gospodarczymi i finansowymi przedsiębiorstwa, czyli zarówno członek zarządu firmy, dyrektor finansowy, jak i księgowa rozliczająca podatki spółki czy kadrowa zajmująca się wypłatami wynagrodzeń pracownikom.

Podczas seminarium eksperci CRIDO opowiedzą o najczęstszych obszarach zainteresowania organów karnych skarbowych, podstawowych zagadnieniach z zakresu prawa karnego skarbowego materialnego, wysokości grożących podatnikom kar, przesłanek wszczęcia procedury karnej skarbowej czy sposobu prowadzenia postępowań karnych skarbowych. Spotkanie będzie również dobrą okazją do podjęcia dyskusji i wymiany doświadczeń w zakresie prowadzonych przez urzędy i prokuratury postępowań przygotowawczych.

Agenda:

9.30-10.00 Rejestracja uczestników

10.00-11.30

Ryzyko karne skarbowe
• Główne obszary działań finansowych organów ścigania
• Wszczęcia postępowania karnego w celu zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego
• Najczęstsze zarzuty stawiane w sprawach karnych skarbowych

Podstawowe zagadnienia z zakresu prawa karnego skarbowego
• Przestępstwo skarbowe czy wykroczenie skarbowe – jak je odróżnić?
• Co nam grozi? – kary, środki karne i przesłanki ustalania ich wymiaru
• Zarzuty pod choinkę – dlaczego organy ścigania najczęściej stawiają zarzuty przed świętami?

Procedury karne skarbowe
• Przesłanki wszczęcia postępowania karnego
• Czy chciałem i wiedziałem? – wina umyślna podstawą odpowiedzialności karnej
• Mandat czy DPO – czy watro pójść na ugodę z urzędem?
• Obronić się przed urzędnikami – jak budować linię obrony w sprawie karnej skarbowej
• Działajmy zawczasu – procedury antykks-owe

11.30-11.45 Przerwa kawowa

11.45- 12.00 Postępowania KKS a postępowania karne

12.00-13.00 Kontrola podatkowa w praktyce

• Co słychać w kontroli – statystyki i trendy
• KAS – jak aktualnie wygląda kontrola celno-skarbowa?
• Jak najlepiej przygotować się do kontroli?

13.00-13.30 Lunch

Seminarium przeznaczone jest dla szerokiego grona przedsiębiorców, w szczególności członków zarządów spółek kapitałowych oraz osób zajmujących się rozliczeniami finansowymi tych spółek.

Czytaj więcej o postępowaniu karnym skarbowym w artykułach ekspertów Crido: 

kontrolapodatkowa.taxand.pl

podatkiwbiznesie.pl

Serdecznie zapraszamy,
Zespół CRIDO i Polska Izba Motoryzacji

REJESTRACJA

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o zgłaszanie maksymalnie dwóch osób z firmy. W celu potwierdzenia obecności w spotkaniu prosimy o kontakt z Magdaleną Szczypińska szczypinska@pim.org.pl, tel 600 003 241

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY Prawo karne skarbowe a kontrole w firmach

MIEJSCE SPOTKANIA

Hotel Villa Verde Congress & Spa (sala Zimowa)

(ul.Mrzygłodzka 273, 42-400 Zawiercie)

PRELEGENCI

 

Andrzej Puncewicz
partner zarządzający i szef Zespołu Postępowań Podatkowych i Sądowych w Crido TaxandSpecjalizuje się w zagadnieniach z zakresu międzynarodowego prawa podatkowego oraz w postępowaniach podatkowych i sądowych. Odpowiada m.in. za projekty związane z zarządzaniem ryzykiem odpowiedzialności karnej skarbowej oraz ograniczaniem tego ryzyka w związku z kontrolą podatkową. W 2016 r. i 2017 r. został uznany za najlepszego doradcę w zakresie postępowań podatkowych w Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego dziennika „Rzeczpospolita”. Andrzej posiada również bogate doświadczenie w obszarze restrukturyzacji i transakcji M&A. Doradzał w tym zakresie polskim i międzynarodowym firmom, m.in. z branży nieruchomości, sektora pośrednictwa finansowego oraz wydobycia ropy i gazu. Karierę zawodową rozpoczął w 1997 r. w Dziale Doradztwa Podatkowego Arthur Andersen, od 2002 r. kontynuował w Ernst & Young. W 2005 r. został jednym z założycieli firmy doradczej Crido Taxand.Andrzej ukończył z wyróżnieniem Executive MBA Uniwersytetu w Chicago (University of Chicago Booth School of Business). W latach 2014-2016 był prezesem Polskiego Oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (IFA), w którym wcześniej przez około 5 lat pełnił funkcję członka zarządu.
Łukasz Trochimiuk
Adwokat w zespole postępowań podatkowych i sądowych w Crido TaxandŁukasz specjalizuje się w prawie karnym i prawie karnym skarbowym. Reprezentuje klientów przed organami podatkowymi i administracyjnymi. Zapewnia aktywne wsparcie w trakcie kontroli i sporów podatkowych, doradza w kwestiach odpowiedzialności karnej skarbowej, a także reprezentuje klientów w postępowaniach karnych skarbowych. Przed dołączeniem do Crido Taxand, przez ponad dziesięć lat był związany z administracją publiczną, gdzie sprawował funkcję oskarżyciela skarbowego w jednym z największych urzędów skarbowych w Polsce, reprezentując urząd przed sądami w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.
Katarzyna Komulainen
Adwokat, senior associate w Crido LegalKatarzyna specjalizuje się w postępowaniach sądowych i arbitrażowych, ze szczególnym uwzględnieniem spraw z obszaru tzw. White Collar Crime oraz cywilnych spraw gospodarczych. Doradza klientom, m.in. przy tworzeniu strategii postępowania zarówno na etapie przedsądowym, jak i we wszystkich instancjach w postępowaniu przed sądami. W swojej 10-letniej karierze zawodowej m.in. wielokrotnie reprezentowała członków organów spółek kapitałowych, w szczególności w zakresie ich odpowiedzialności karnej wynikającej z prowadzonej działalności gospodarczej. Prowadziła też postępowania wewnętrzne w podmiotach handlowych zmierzające do zminimalizowania ryzyka narażenia na odpowiedzialność karną oraz zajmuje się wdrażaniem i monitorowaniem procedur compliance.