Samochody marki Nissan Qashqai

NISSAN SALES CEE Kft. Sp. z o.o., Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Nissan Qashqai (J11 Minor Change), wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii od 12.06.2017 r. do 15.01.2018 r., w wyniku nieprawidłowości w oprogramowaniu modułu sterowania nadwozia (BCM), system może nie ostrzegać (poprzez dwukrotnie szybsze błyskanie) w przypadku uszkodzenia żarówki kierunkowskazu.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objęte są 2 943 pojazdy.

Przedsiębiorca zadeklarował, że skontaktuje się z właścicielami pojazdów objętych akcją, w celu przeprogramowania BCM (moduł sterowania nadwozia).

Ponadto w samochodach marki Nissan Qashqai (J11 wyposażone w skrzynię biegów manualną oraz CVT), wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii od 05.06. do 05.10.2017 r. naklejka identyfikacyjna VIN zawiera nieprawidłową informację o GCW (Dopuszczalna Masa Całkowita Zespołu Pojazdów). Może to skutkować niedogodnościami z powodu zmniejszenia masy przyczepy (samochody ze skrzynią manualną) lub przekroczenia masy przyczepy (samochody ze skrzynią CVT).

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 1 214 pojazdów. Lista numerów VIN w załączniku.

Przedsiębiorca zadeklarował, że skontaktuje się z właścicielami pojazdów objętych akcją, w celu wymiany naklejki identyfikacyjnej VIN.

Informacji związanych z kampanią udziela NISSAN SALES CEE Kft. Sp z o.o. Oddział w Polsce (adres: Al. Jerozolimskie 176, 02-486 Warszawa; tel.: 801 647 726; e-mail: poland@nissan-services.eu).

UOKiK nie jest właściwy do udzielania szczegółowych informacji konsumentom odnośnie akcji ogłaszanych i prowadzonych przez przedsiębiorców.

Niniejsza informacja nie stanowi nakazu wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia od konsumentów w rozumieniu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ale stanowi realizację obowiązków producenta, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2015 r., poz. 322, ze zm.).

Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł.

Źródło: www.uokik.gov.pl