Reuters: prezes PZU leci rozmawiać o przejęciu Pekao

Prezes PZU Michał Krupiński poleci w tym tygodniu do Mediolanu aby rozmawiać tam o przejęciu banku Pekao od Unicredit, informuje Reuters powołując się na dwa anonimowe źródła.

Kolejne źródło agencji powiedziało, że Unicredit już zdecydował o wystawieniu na sprzedaż 40,1 proc. akcji Pekao. Doradcy włoskiego banku podobno uważają, że powinien sprzedać część pakietu na otwartym rynku zanim dojdzie do transakcji ze strategicznym inwestorem.

Inne źródło Reutersa twierdzi, że PZU może być głównym nabywcą Pekao, bo dysponuje 7 mld zł (1,84 mld USD) w gotówce. To jednak zbyt mała kwota, bo 40,1 proc. Pekao jest warte 3,5 mld USD.

Sprzedaż części pakietu akcji Pekao na rynku spowodowałaby, że kwota transakcji byłaby niższa dla dużego polskiego inwestora, a mógłby wciąż mieć efektywną kontrolę nad Pekao posiadając np. 30 proc. akcji, zwraca uwagę Reuters. Informator agencji wskazał, że zakupowi Pekao przez PZU mogłaby towarzyszyć wtórna oferta publiczna akcji banku. Wskazał także, że w transakcji mógłby uczestniczyć Polski Fundusz Rozwoju.

Źródło: www.pb.pl