Protest "wstążeczkowy" i włoski w spółkach Fiata

W czwartek, w fabryce Fiata w Tychach oraz w spółkach kooperujących z Fiat Auto Poland: Denso Thermal Systems, Sistema Poland w Tychach oraz w bielskim Magneti Marelli Suspension Systems ma rozpocząć się akcja „wstążeczkowa” i protest włoski.

– Na znak poparcia postulatów płacowych zgłoszonych przez zakładową Solidarność pracownicy mają przypiąć do ubrań czerwone wstążeczki. – Czerwony kolor ma również symbolizować czerwoną kartkę dla zarządu grupy Fiata, który odpowiada za niskie wynagrodzenia w fabryce i brak podwyżek, mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland.

Tego samego dnia w Fiat Auto Poland i w firmach kooperujących ma ruszyć też protest włoski, polegający na skrupulatnym przestrzeganiu wszystkich norm i procedur oraz przepisów bhp. Pracownicy będą zwracali szczególną uwagę na jakość montowanych samochodów i produkowanych części. Zgodnie ze standardami obowiązującymi we Fiacie i spółkach powiązanych ekonomicznie z FAP każdy element będzie sprawdzany kilka razy.

O zaostrzeniu akcji protestacyjnej Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Fiat Auto Poland poinformowała pod koniec lutego. Jednym z elementów akcji będą pikiety przed fabryką Fiata w Tychach. Związkowcy zapowiedzieli też strajki. 13 marca akcja strajkowa zorganizowana zostanie w spółce Magneti Marelli Suspension Systems, a 19 marca w fabryce Fiata i w firmie Sistema Poland.

We Fiacie i spółkach zależnych ekonomicznie od Fiat Auto Poland trwają spory zbiorowe na tle płacowym i pogotowie strajkowe. Związkowcy domagają się zbiorowych podwyżek wynagrodzeń. Chcą, by pensje pracowników wzrosły o 500 zł brutto od 1 stycznia 2015 r. Kolejny postulat dotyczy dostosowania wielkości zatrudnienia do zwiększonego poziomu produkcji. Wg Wandy Stróżyk od 2013 r. do FAP powinno być przyjętych ok. 700 pracowników.

źródło: NSZZ Solidarność

AUTOR:  WNP.PL (AG)