Ponad 228 mln zł inwestycji i 122 nowe miejsca pracy w starachowickiej strefie

Cztery decyzje o wsparciu przedsiębiorców na inwestycje o wartości maksymalnej blisko 230 mln zł wydała od początku roku Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice.

Wsparciem, polegającym przede wszystkim na zwolnieniach podatkowych, objęte zostały cztery firmy, które w związku z inwestycjami zadeklarowały utworzenie 122 nowych miejsc pracy. Maksymalne nakłady na wszystkie zadania mają wynieść 228,228 mln zł.

– To jest o tyle istotne, że instrument jakim dysponuje SSE Starachowice jest coraz bardziej konkurencyjne do dofinansowania unijnego. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na decyzję o wsparciu i zwolnienie z podatku, niż o dofinansowanie unijne, to powoduje, że polska gospodarka budowana jest na stabilnych fundamentach. Nie uzależniamy się od gotówki unijnej, która jest na rynku, a wtedy kiedy jej brakuje upadają firmy – poinformował prezes spółki Marcin Perz.

Dodał, że obecnie z przedsiębiorcami procedowanych jest kolejnych dziewięć decyzji dotyczących wsparcia, które wspomogłoby inwestycje o wartości powyżej 240 mln zł.

W 2018 r. SSE Starachowice wydała 14 zezwoleń i decyzji o wsparciu dla inwestycji o wartości maksymalnej ponad 501 mln zł. – Już w tym roku mamy cztery decyzje i ich tempo pozwala nam przypuszczać, że w połowie roku osiągniemy wynik roku 2018, który był najlepszy w historii strefy i tego sobie życzymy – zaznaczył wiceprezes spółki Miłosz Pamuła.

W ubiegłym roku Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice wykazała zysk w wysokości 1,5 mln zł – prawie trzykrotnie wyższy niż w 2017 r. (613 tys. zł) oraz ośmiokrotnie większy niż dwa lata wcześniej (182 tys. zł).

Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice SA obejmuje 16 podstref w województwach: świętokrzyskim (m.in. Starachowice, Końskie, Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce, Morawica), lubelskim (Puławy), opolskim (Tułowice), mazowieckim (Iłża, Szydłowiec) i łódzkim (Mniszków). Ich łączna powierzchnia przekracza 707 ha.

Źródło: www.pulshr.pl