Polska Izba Motoryzacji organizatorem dwóch paneli dotyczących polskiej motoryzacji na KONGRESIE 590

Już dziś rozpoczyna się II edycja najważniejszego wydarzenia gospodarczego w Polsce – Kongres 590.

Polska Izba Motoryzacji wraz z Polską Grupą Motoryzacyjną jest współorganizatorem dwóch paneli:

I. Innowacje w polskiej motoryzacji

  • jak rozwijać działalność B+R w przemyśle motoryzacyjnym?
  • jakie są efekty 1. edycji programu INNOMOTO?
  • co warto zmienić w przyszłych edycjach programu INNOMOTO?
  • jakimi jeszcze narzędziami (poza INNOMOTO) NCBiR może wspierać polskie firmy motoryzacyjne?

Polska, jako kluczowy eksporter wyrobów przemysłu motoryzacyjnego na równi z działalnością produkcyjną powinna być inicjatorem rozwiązań z zakresu B+R i skutecznie je wdrażać. To szansa dla polskich dostawców części i komponentów.

Stawiając na innowacje NCBR w ramach Sektorowego Programu Badań i Rozwoju INNOMOTO w ramach I konkursu współfinansuje realizację 47 projektów na kwotę 238 231 014,42 zł o łącznej wartości 405 795 938,56 zł.

Realizacja tych projektów napędzi rozwój branży motoryzacyjnej i pozwoli polskim firmom skutecznie rywalizować na tym dynamicznie rozwijającym się rynku. Wsparcie udzielane jest producentom i konstruktorom pojazdów, jak również przedsiębiorcom tworzącym konkretne rozwiązania na potrzeby branży.

II. Z czym zmaga się polska motoryzacja?

  • Rola motoryzacyjnych sieci dystrybucyjnych w budowaniu silnych marek części zamiennych
  • Hermetyczne przetargi. Dlaczego organizatorzy przetargów nie doceniają wysokiej jakości polskich części zamiennych?
  • Jak polskie fabryki motoryzacyjne mogą współpracować z Narodowymi Czempionami?
  • Jak inwestycje zagraniczne w Polsce mogłyby jeszcze skuteczniej wspierać rodzime firmy?

Poza fabrykami zagranicznych koncernów, siłę i konkurencyjność polskiej motoryzacji budują krajowi producenci części i komponentów motoryzacyjnych. Firmy te inwestują w rozwój technologii i linii produkcyjnych, w nowe produkty, w rozwój własnych sieci sprzedaży. Dzięki temu bardzo często oferują najwyższą światową jakość, za co są cenione przez swoich klientów.

Niestety jednak mają oni ograniczony dostęp do rynku – zarówno krajowego jak i zagranicznego. Branża, o której mówi się, że jest kołem zamachowym polskiej gospodarki, mogłaby się znacznie szybciej rozwijać, gdybyśmy chętniej się nawzajem wspierali, chętniej ze sobą współpracowali.

Tymczasem w Polsce organizatorzy przetargów na części zamienne nie zawsze doceniają wysoką jakość krajowej produkcji. Znaczącą rolę w budowaniu silnych polskich marek w Polsce i za granicą mogłyby odegrać polskie sieci dystrybucyjne. Ale tego nie robią. Polskich producentów dopuszczają najchętniej tylko w roli alternatywy dla azjatyckich dostawców części, sprzedawanych pod swoimi markami własnymi. To jednak nie pozwala polskim fabrykom na budowanie swoich marek, na rozwój.

Nie bardzo umiemy ze sobą współpracować, niechętnie się nawzajem wspieramy. Wiele moglibyśmy nauczyć się podpatrując rynki zagraniczne – tam firmy chętnie wspierają się między sobą, a wchodząc na obce rynki, ciągną się nawzajem, współpracują ze sobą, promują inne krajowe marki. I tak rodzą się globalne marki.

Kongres 590 jest najważniejszym polskim wydarzeniem gospodarczym tego roku gdzie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego – G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa spotkają się przedstawiciele wielkiego i małego biznesu, nauki, polityki oraz administracji publicznej.
Wszyscy mamy wspólny cel, a jest nim dynamiczny rozwój polskiej gospodarki.

Kongres 590 to unikatowe forum biznesowe poświęcone promocji polskich produktów i przedsiębiorców. Nazwa Kongresu pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary, wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie firmy. Jego głównym założeniem jest, aby znak stał się synonimem znakomitej jakości. Ideą spotkania jest stworzenie przestrzeni do kooperacji dla polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych. Ten rodzaj współpracy pozwoli na wydobycie ich pełnego potencjału i wzniesienia polskiej gospodarki na wyższy poziom rozwoju. Kongres 590 jest skierowany do wszystkich firm, od startupów, przez mikro, małe po duże przedsiębiorstwa, oferując im szerokie możliwości rozwoju. Dedykowane bloki panelowe zostały tak skonstruowane, aby dostarczyć praktycznych rozwiązań zarówno tym, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie, jak i tym poszukującym sposobów na udoskonalenie firmy już istniejącej na rynku. Wśród gości i panelistów biorących udział w Kongresie 590, znajdą się m.in. wybitne osobistości ze świata polskiej polityki, gospodarki i biznesu. Uczestnicy forum będą mieli niepowtarzalną okazję do skorzystania z wiedzy ekspertów i wymiany poglądów, co przełoży się na mobilizację w obszarze podejmowania nowych wyzwań biznesowych i odwagę do zdobywania rynków zagranicznych. Założeniem twórców Kongresu jest organizacja cyklicznych, corocznych spotkań, skupiających środowiska przedsiębiorców, innowatorów i decydentów. Dzięki unikatowej formie, ma szansę stać się punktem wyjścia do innowacyjnych i skutecznych przemian usprawniających polską gospodarkę.

Już dziś wystąpi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów – Beata Szydło, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Orty, z którymi przedstawiciele PIM będą mieli okazję przeprowadzić indywidualne spotkania.