Polak brał udział w lokalizowaniu maszyny skradzionej w Norwegii

Adrian Tręda z firmy ABAX brał udział w poszukiwaniach maszyny skradzionej w Norwegii i odnalezionej w Polsce. Dzięki wysiłkom ze strony ABAX, zagęszczarka gruntu trafiła z powrotem do Rønningen Maskin AS w Årnes.  

Monitoring GPS pomógł odzyskać skradzioną maszynę. Sprzęt norweskiej firmy został zlokalizowany na terenie Polski.

Opowiedz proszę Adrian jaki był Twój udział w akcji lokalizowania sprzętu w oparciu o technologię firmy ABAX bazującej o Global Positioning System (GPS) oraz Global System for Mobile Communications (GSM).

– Pracuję w głównej siedzibie firmy ABAX w Norwegii. Z uwagi na to, że z pochodzenia jestem Polakiem, zostałem poproszony, aby wspomóc Klienta w zlokalizowaniu skradzionego sprzętu, mówi Adrian Tręda.

Pozycjonowanie GSM umożliwia śledzenie pozycji na mapie

Na początku poszukiwań zagęszczarki Atlas Copco LG400, Adrian Tręda korzystając z systemu ABAX mógł ustalić trasę przemieszczania się sprzętu przy pomocy sygnałów GSM.

– Maszyna była przewożona najprawdopodobniej w metalowej naczepie, która zakłócała sygnał GPS. W momencie kiedy dane urządzenie posiadające nadajnik GPS znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym lub też konstrukcji metalowej, sygnał GPS jest niedostateczny, aby podać dokładne położenia danego sprzętu. Nasze urządzenie do lokalizowania ABAX Equipment Control oprócz technologii GPS posiada również moduł GSM. Dzięki pozycjonowaniu GSM mieliśmy stałą kontrolę, gdzie znajduje się w danej chwili sprzęt, wyjaśnia Adrian.

Potwierdzenie lokalizacji maszyny przy użyciu odbiornika GPS

23 października zagęszczarka została wyładowana z pojazdu transportowego na południu Polski. Podczas rozładunku maszyny został odzyskany sygnał GPS co umożliwiło Adrianowi podanie policji aktualnego adresu przechowywania sprzętu.

– Po upływie około 3o minut od zgłoszenia, zostałem poinformowany telefonicznie, że policjanci, którzy udali się pod wskazany przeze mnie adres skutecznie zabezpieczyli skradzioną zagęszczarkę, mówi Adrian Tręda.

Film na YouTube: https://youtu.be/GXdfcR4WvUQ