Październik miesiącem motoryzacji

Miliardy inwestycji w nowe fabryki, centra B+R, elektryczne pojazdy — ten sektor najlepiej, i to już, wpisuje się w plan Morawieckiego

Październik w tym roku będzie wyjątkowy: pięć sobót, niedziel i poniedziałków zdarza się raz na 823 lata. Będzie wyjątkowo z jeszcze jednego powodu — to będzie październik motoinwestycji. Będzie głośno o Volkswagenie, Daimlerze, LG, a dołączy do nich jeszcze jeden gigant.

— Pod koniec miesiąca Toyota ogłosi budowę fabryki automatycznych skrzyń biegów w Wałbrzychu i rozbudowę zakładu silników w Jelczu-Laskowicach. Rozważa też otwarcie w Polsce centrum B+R — twierdzi źródło „PB”. Nieoficjalnie mówi się, że łączne nakłady inwestycyjne japońskiego giganta sięgną nawet miliarda złotych. Trzy tygodnie temu Polskę odwiedził Takeshi Uchiyamada, prezes Toyota Motor Corporation. Z informacji „PB” wynika, że prezes Toyoty odwiedził polskie fabryki i zapowiedział ich rozbudowę.

5 października do Polski przyjeżdża Koo Bon-Moo, prezes LG Corp. Weźmie udział we wkopaniu łopaty pod najnowszą inwestycję koncernu. Będą też przedstawiciele rządu — z informacji „PB” wynika, że wicepremier Mateusz Morawiecki. — LG poinformuje o inwestycji za 1 mld zł. W fabryce będzie docelowo pracować 1 tys. osób — twierdzi źródło „PB”. Koncern LG zapowiedział, że w ciągu roku zacznie produkować w Kobierzycach pod Wrocławiem akumulatory do aut elektrycznych, a produkcję telewizorów przeniesie do Mławy.

Nie ma jeszcze daty, ale wszystko wskazuje na to, że również w październiku Daimler podpisze z rządem umowę dotyczącą budowy w Jaworze fabryki silników do mercedesów. To projekt za 500 mln EUR (2,1 mld zł), dzięki któremu powstanie 400-500 miejsc pracy. Datę zawarcia ostatecznej umowy przesuwano już kilkakrotnie, ostatnia to 28 września. Z informacji „PB” wynika jednak, że Niemcy, którzy twardo negocjowali warunki, postawili kolejne. Polski rząd też twardo negocjuje, więc do podpisania jeszcze umowy nie doszło. — Trzeba już tylko postawić kropkę nad i. Na 90 proc. podpiszemy umowę w październiku — mówi nam osoba zaangażowana w negocjacje.

24 października natomiast nastąpi oficjalne otwarcie fabryki Volkswagen w Białężycach koło Wrześni. W zakładzie produkującym rocznie 100 tys. dostawczych modeli Crafter ma pracować blisko 3 tys. osób. VW zainwestował w fabrykę 800 mln EUR (3,4 mld zł). Jeśli wszystkie projekty się powiodą, Toyota, LG, Daimler i VW firmy za chwilę ogłoszą lub otworzą inwestycje za 7,5 mld zł.

Źródło: www.pb.pl