Patenty jako narzędzie budowania strategii innowacyjności

Patenty to dobre i bogate źródło informacji o rynku i konkurencji. Wiedza w nich zawarta pozwala lepiej planować następne działania i skorygować obecną strategię naszej firmy

W 2017 roku w Europejskim Urzędzie Patentowym złożono 165 590 europejskich zgłoszeń patentowych. Był to rekord pod względem zgłoszeń w ciągu jednego roku. Firmy patentują coraz więcej, nie tylko w Europie.

Ochrona własności przemysłowej to dziś ważny element działania prawie każdej firmy. Zastrzeganie swojego rozwiązania w urzędzie patentowym stanowi obowiązkowy element większości projektów rozwojowych, ponieważ jest to jeden z głównych sposób na ochronę technologii przed wykorzystaniem jej przez innych.

Patenty są dzisiaj wykorzystywane przez firmy jako broń defensywna (ochrona własności) oraz ofensywna (blokowanie działań konkurencji lub wymuszanie opłat za korzystanie z chronionych rozwiązań). Tymczasem patenty mogą być wykorzystywane także jako świetne źródło informacji o tym, co się na rynku dzieje teraz i co będzie się działo w przyszłości.

CRIDO IP- TP FORUM - ZAPISZ SIĘ

Jakie informacje zawiera patent? Każdy patent zawiera wiele interesujących informacji dla wszystkich zainteresowanych daną technologią przedsiębiorców. W dokumencie podano: czego dotyczy patent, kiedy wniosek patentowy został złożony, zgłaszający (firma lub osoba prywatna), kto jest wynalazcą (nie zawsze musi być to ta sama osoba co zgłaszający), na jakim obszarze obowiązuje patent, jakich obszarów technologii dotyczy. Patent zawiera także opis chronionego rozwiązania: opis słowny, szkice i rysunki techniczne oraz szczegółowy opis zastrzeżeń – czyli elementów danego rozwiązania, które odróżniają je od innych, znanych do tej pory rozwiązań.

Analiza jednego patentu da nam informacje o danym rozwiązaniu. Analiza tysięcy patentów z danego obszaru może dać nam informacje na temat tego co się dzieje na rynku i co się na nim zmieni.

Wirtualna rzeczywistość w patentach

Weźmy na przykład rynek urządzeń VR czyli wirtualnej rzeczywistości. Zbierając dane o patentach złożonych w tym obszarze technologii (według klasyfikacji PCT: „G02b27 Other optical systems; Other optical apparatus”) możemy dowiedzieć się:

  • Kto najwięcej patentuje technologii VR? Bez niespodzianek: Microsoft i Google.
  • Gdzie najwięcej zastrzega się patentów? Najważniejsze rynku to niezmiennie: USA, Europa i Japonia.
  • Skąd pochodzą firmy patentujące? Nie tylko z USA – dużo patentów pochodzi na przykład z Korei (najwięcej LG i Samsung);
  • Od kiedy obserwujemy wzrost technologii VR? Liczba patentów zgłaszanych rośnie dynamicznie od 2011, w 2014 przekroczyła tysiąc patentów rocznie i ciągle rośnie.
  • Jakie nowe firmy patentują technologie VR? Czym one się zajmują? Tu już pojawiają się mniej znani gracze: Thalmic Labs, Eye Labs, CY Vistion. Zajmują się głównie technologiami okularów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Informacje pochodzące z patentów mogą być bardzo interesujące zarówno z perspektywy dużych firm (kto nam zagraża? Kogo powinniśmy się bać? A może kogo powinniśmy przejąć?), nowych start-upów (kto już jest na rynku? Jakie rozwiązania są już chronione? Gdzie jest najważniejszy rynek dla naszych produktów?) oraz dla inwestorów (czy start-up, w którego planujemy zainwestować na pewno ma szanse ochronić swój wynalazek? Czy na pewno nikt nie opracował już podobnego urządzenia?).

Jak odnaleźć się w gąszczu danych?

Kolejne pytanie brzmi: jak w gąszczu setek tysięcy patentów odnaleźć rozwiązania które nas interesują (przypominam: w jednym 2017 roku złożono prawie 160 tysięcy wniosków tylko do europejskiego urzędu)?

Mamy kilka programów do wyszukiwania i porządkowania informacji zawartych w patentach. Można to robić samodzielnie lub korzystać z pomocy ekspertów, którzy przygotują raport dotyczący interesującego obszaru technologii lub branży.

CRIDO IP-TP FORUM
O tym jakie interesujące informacje zawarte są w patentach i jak je wykorzystać do planowania działań firmy opowiedzą eksperci Crido Taxand w trakcie CRIDO IP- TP FORUM.
23 kwietnia w godz. 9.00 – 14.30 w The Heart Warsaw (38. piętro, Warsaw Spire, Plac Europejski 1) w Warszawie.  

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW ORAZ REJESTRACJA >>