Parkometr Podawanie numeru rejestracyjnego samochodu – niezgodne z prawem!

Parkometr Podawanie numeru rejestracyjnego – Bezprawne przetwarzanie danych

Obowiązek wpisywania numerów rejestracyjnych podczas korzystania z parkomatów z klawiaturą jest niezgodny z prawem – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa parkometrów, między innymi warszawskich, została rozgłośniona po wygranym sporze sądowym mieszkańca Warszawy, który zaskarżył uchwałę stołecznej Rady Miasta. Jego zdaniem obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego podczas korzystania z parkomatów narusza ustawę o ochronie danych osobowych oraz prawo do prywatności zagwarantowane w Konstytucji RP. I sąd przyznał Panu rację.

Podawanie takich danych do sieci parkometrów, pozwala na tzw. inwigilację. Urząd Miasta, operatorzy parkometrów, którzy mają dostęp do systemu mogą dokładnie prześledzić trasę, po której danego dnia poruszał się nasz samochód i to z dokładną godziną i datami. Mogą również zauważyć, że przykładowo od pon-pt regularnie samochód stoi od 8 do 15 i nigdy nie został odebrany wcześniej. Taka informacja, która wpadłaby w niepowołane ręce, może narobić wiele szkód.

Pan, który rozpoczął sądową rozprawę, od zawsze przywiązywał dużą wagę do swojej prywatności. Dlatego, gdy stolica wprowadziła parkomaty wymagające podawania numerów rejestracyjnych samochodów, Pan wpisywał same litery X oraz cyfry 1 i taki kwitek zostawiał za szybą samochodu. W końcu, osoba sprawdzająca kwitki, zgłosiła mieszkańca Warszawy do zapłacenia mandatu, w ten sposób sprawa trafiła do sądu.
Parkometr Podawanie numeru rejestracyjnego – Parking za darmo?

Wyżej wymienione prawne nieporozumienie nie zwalnia nas z opłat parkingowych w miejscach do tego wyznaczonych. Ale zwalnia nas z podawania numeru rejestracyjnego pojazdu, ponieważ inaczej zakłóca to mocno niektórych poczucie prywatności, a nie muszą tego numeru podawać. Opłata to opłata, a numer wozu nie jest do uiszczenia jej konieczny, co możemy zaobserwować w parkomatach w innych miastach w Polsce, gdzie numer auta nie jest wpisywany do systemu parkometru, a np. ręcznie na świstku wyplutym z niego.

Wyrok jest nieprawomocny, więc dla warszawskich kierowców nic jeszcze nie zmienia. Jeszcze. Możliwe, że po uprawomocnieniu, konieczne będzie wymienienie parkometrów lub zmiana sposobu ich działań.

 

Źródło: bezpiecznapodroz.org