PAIiIZ: Polska wśród 25 najważniejszych gospodarek

W kwartalnej prognozie opracowanej przez EY i Oxford Econimics Prognoza dla rynków szybkiego wzrostu przeanalizowano sytuację gospodarczą 25 państw – w tym Polski, których udział w globalnej gospodarce systematycznie rośnie. W przyszłym roku wzrost gospodarczy w tych krajach wyniesie ponad 4,5%.

W Polsce w I kwartale 2014 roku wzrost gospodarczy przyspieszył w ujęciu rocznym do 3,4% z 2,7% r/r kwartał wcześniej. Do przyspieszenia aktywności gospodarczej przyczyniło się odbicie w inwestycjach, a także odwrócenie cyklu zapasów. Zdaniem autorów raportu zbliżone tempo wzrostu powinno utrzymać się także w kolejnych kwartałach. Wzrost gospodarczy w przyszłym roku może wynieść 3,4% r/r, a w 2016 roku 3,7% r/r. Natomiast zadłużenie zagraniczne spadnie o 7 pkt. proc do 2018 roku.

Zwiększająca się liczba ludności, rosnące inwestycje oraz szybki rozwój technologii będą się przyczyniały do przyspieszenia gospodarczego na tym obszarze. Dwa główne motory napędowe rynków szybkiego wzrostu to postępująca urbanizacja i postęp technologiczny. Do 2030 roku ponad 2/3 ludności Chin, Indonezji, Nigerii czy Ghany będzie mieszkać w miastach. Do tego czasu 40% z 50 największych metropolii na świecie będzie się znajdować w Chinach. W „dwudziestce” miast przodujących pod względem produkcji przemysłowej poza Państwem Środka znajdą się Dżakarta, Stambuł i Sao Paulo.

Rynki szybkiego wzrostu to 25 gospodarek, które zdaniem ekspertów EY i Oxford Economics będą miały największy wpływ na wzrost globalnego PKB w ciągu najbliższej dekady. Te 25 krajów to: Arabia Saudyjska, Argentyna, Brazylia, Chile, Chiny (wraz z Hong Kongiem), Czechy, Egipt, Ghana, Indie, Indonezja, Katar, Kazachstan, Kolumbia, Korea, Malezja, Meksyk, Nigeria, Polska, Rosja, RPA, Tajlandia, Turcja, Ukraina, Wietnam, Zjednoczone Emiraty Arabskie. (EY)