PIM na oficjalnym otwarciu fabryki Kirchhoff w Gnieźnie

W środowe południe dokonano przecięcia wstęgi w pierwszym zakładzie powstałym w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie Gniezna.

Zakład, położony przy ul. Cegielskiego i budowanej ul. Osiniec, powstał w rekordowym tempie – w niespełna rok od wkopania pierwszej łopaty na placu budowy. Jest to piąty zakład firmy Kirchhoff Automotive w Polsce, a ten gnieźnieński powstał w celu dostarczania części do nowego zakładu produkcyjnego Volkswagena we Wrześni. Powodem inwestycji w Gnieźnie było nominowanie, właśnie tej firmy na dostawcę elementów pojazdów do nowego VW Craftera.

Oficjalne otwarcie fabryki miało miejsce 5 kwietnia 2017 roku i pojawili się na nim właściciele dr Jochen F. Kirchhoff oraz jego dzieci syn J. Wolfgang wraz z córką Evą Kirchhoff, którzy gościli wielu wysokiej rangi przedstawicieli spółki VW, Prezesa Polskiej Izby Motoryzacji, Romana Kantorskiego jak również innych reprezentantów branży samochodowej oraz władz lokalnych.

Hala produkcyjna została ukończona już w styczniu 2016 roku, a w niedługim czasie po tym także powierzchnia administracyjna. W ten sposób w niedługim czasie powstało około 6500 metrów kwadratowych nowej powierzchni produkcyjnej i magazynowej. Uruchomienie zakładu przez gnieźnieńskich pracowników wspierane było przez specjalistów z istniejących już oddziałów firmy w Gliwicach i Mielcu.

Fabryka samochodów we Wrześni rozpoczęła seryjną produkcję samochodu VW Crafter już we wrześniu 2016 roku. Obecnie gnieźnieński zakład dostarcza główne części do zespołu podłogi – w sumie 67 –  jak również belkę poprzeczną kokpitu, który to element został zaprojektowany przez Kirchhoff Automotive. Przedni system przeciwzderzeniowy, który zakład w Gliwicach dostarcza jako malowany kataforetycznie zespół, zapewnia bezpieczeństwo pojazdu. Dzięki utworzeniu nowej fabryki w Gnieźnie powstanie około nowych 80 miejsc pracy.

Jak przyznają przedstawiciele firmy Kirchhoff: – Argumentami o kluczowym znaczeniu dla lokalizacji fabryki w Gnieźnie były bliskość zakładów Volkswagena oraz atrakcyjny rynek pracy o bardzo dobrych perspektywach. Co więcej, władze miasta Gniezna już wykazywały ogromne zainteresowanie realizacją tego projektu, jak również, w trakcie budowy wspierały go we wszystkich kwestiach administracyjnych. W trakcie uroczystości otwarcia J. Wolfgang Kirchhoff, Prezes zarządu Kirchhoff Automotive, podziękował wszystkim zaangażowanym osobom za ich wkład i inicjatywę, jak również stwierdził: – Jesteśmy szczęśliwi mogąc przyczynić się w znacznym stopniu do produkcji samochodu użytkowego, który przez komisję złożoną z ekspertów pochodzących z 24 krajów został wybrany Międzynarodowym Samochodem Dostawczym Roku.