Odliczanie VAT od aut wkrótce znów do zmiany?

Ministerstwo Gospodarki będzie dążyć do łatwiejszego odliczenia pełnego podatku VAT od służbowych samochodów.

Wicepremier Janusz Piechociński uważa, że podatkowe przepisy, które weszły w życie 1 kwietnia, są przejściowe.

Szef resortu gospodarki tłumaczy, że obecne przepisy wynikają z konieczności ograniczenia deficytu budżetowego. Janusz Piechociński dodaje, że dla firm lepsze będzie ustanowienie prostego ryczałtu na niskim poziomie. Docelowym rozwiązaniem jest możliwość całkowitego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych z homologacją ciężarową.

Minister gospodarki dodaje, że taka forma wsparcia dla firm jest uczciwa i pomaga zredukować szarą strefę. Zdaniem Janusza Piechocińskiego polskim firmom wciąż nie udało się „dojść do formy” po kryzysie ekonomicznym, więc pomoc podatkowa ze strony państwa jest im potrzebna.Przepisy, które weszły w życie 1 kwietnia zakładają możliwość odliczenia pełnej stawki podatku VAT od zakupu lub dzierżawypojazdu. Dzieje się tak pod warunkiem, że auto wykorzystywane jest tylko służbowo. W użytku mieszanym przedsiębiorcy mogą odliczyć połowę podatku.

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że w tym roku zarejestrowano w Polsce ponad 17 tysięcysamochodówosobowych z homologacją ciężarową.

IAR

Czytaj więcej na http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ceny/news/odliczanie-vat-od-aut-wkrotce-znow-do-zmiany,2005273,339?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome