Nowy Ford Focus zdobywa 13 nagród i osiąga świetną sprzedaż

Na półce z trofeami nowego Forda Focusa zaczyna brakować miejsca. Od dnia europejskiej rynkowej premiery najbardziej zaawansowanej pod względem technicznym generacji Forda Focusa, model zdobył już 13 prestiżowych nagród – w tym dwa tytuły „Car of the Year”.

 • Kolekcja trofeów Forda Focusa powiększyła się w tym roku o dwa tytuły „Samochód Roku” i 11 zwycięstw w różnych kategoriach, Focus znalazł się także na liście finalistów europejskiego konkursu Car of the Year
 • Sportowy wariant Focusa ST-Line, kolory Chrome Blue i Desert Island Blue oraz nowa ośmiostopniowa automatyczna skrzynia biegów wśród opcji wybieranych przez klientów kupujących Focusa
 • Focus oferowany jest również w stylowej wersji Titanium, ekskluzywnej Vignale oraz w inspirowanej segmentem SUV wersji Active, w wariancie hatchback i kombi z przestronnym wnętrzem dopasowanym do potrzeb klientów i najnowszymi systemami wspomagania kierowcy

Ford sprzedał od lata do listopada ponad 42100 egzemplarzy Focusa, a sportowy wariant ST-Line stanowił ponad 40 procent sprzedaży.

Jeden na sześciu klientów kupujących Focusa zdecydował się na kolory Chrome Blue lub Desert Island Blue, obok nich uznanie znalazły bardziej tradycyjne kolory Magnetic Gray i Frozen White. Większym zainteresowaniem klientów niż oczekiwano cieszyła się również nowa, ośmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów.

Nowy Focus produkowany w zakładzie montażowym Forda w Saarlouis w Niemczech, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, jest oferowany w wersjach hatchback oraz kombi. Oprócz popularnego wariantu ST-Line, obszerna oferta obejmuje również stylowe wersje Trend i Titanium oraz ekskluzywnego Focusa Vignale. Na crossovera Focus Active, inspirowanego samochodami segmentu SUV, przyjmowane są już zamówienia.

„Media, eksperci motoryzacyjni i – co najważniejsze – klienci są pełni uznania dla naszego nowego Forda Focusa, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w liczbie nagród, jakie zdobywa, ale również w w tempie, w jakim znika z salonów sprzedaży” – mówi Glen Goold, naczelny inżynier programu Focus, Ford of Europe. „Uznanie za najlepszy model w tak konkurencyjnym segmencie to najwyższa forma wyróżnienia”.

Najbardziej inspirujące, intuicyjne i satysfakcjonujące wrażenia, jakich nowy Focus dostarcza kierowcy i pasażerom, zostały docenione przez wydawnictwa i organizacje europejskie, między innymi tytułami Car of the Year 2019 w Chorwacji i Finlandii.

Focus to doskonały samochód firmowy, oferujący niskie zużycie paliwa dzięki zaawansowanym silnikom benzynowym EcoBoost i wysokoprężnym EcoBlue, możliwość bezprzewodowego ładowania kompatybilnych smartfonów i łączność na pokładzie poprzez modem FordPass Connect, co znalazło uznanie jurorów w konkursie Samochód Roku Przedsiębiorców w Hiszpanii; nagrodę w kategorii Dodatkowe Korzyści w konkursie Czech Republic Fleet Awards 2018 oraz tytuł Najlepszego Samochodu w klasie niższej-średniej w konkursie BusinessCar Awards w Wielkiej Brytanii.

Nagrodę dla nowego Focusa w kategorii Lider Klasy Kompaktów przyznało niemieckie pismo branżowe Auto Zeitung w konkursie Auto Trophy 2018, a za Najlepszy Samochód Rodzinny uznali Focusa szkoccy jurorzy konkursu Scottish Car of the Year 2018.

W Polsce Ford Focus zdobył nagrodę przyznawaną przez tygodnik Auto Swiat w konkursie Moto Awards 2018 w kategorii Praktyczne na co dzień.

Focus jest także jednym z siedmiu finalistów konkursu European Car of the Year, którego zwycięzcę poznamy w marcu 2019 roku.

Nowy Focus oferuje klientom więcej przestrzeni niż poprzedni model, a wnętrze zyskało dzięki materiałom wysokiej jakości oraz doskonałej jakości wykończenia. Ponadto w modelu znajdziemy gamę najbardziej zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę, jakie kiedykolwiek mogli otrzymać klienci Forda, wśród nich: adaptacyjny tempomat (ACC) z funkcją Stop & Go, system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości i utrzymania na pasie ruchu, ułatwiający jazdę w mieście z częstym zatrzymaniem i ruszaniem, a także pierwszy wyświetlacz przezierny w europejskim modelu Forda.

W tym roku Ford Focus uzyskał maksymalną liczbę pięciu gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP, jako jeden z pierwszych modeli poddanych nowym, bardziej restrykcyjnym kryteriom oceny poziomu bezpieczeństwa.

Pełna lista nagród zdobytych przez nowego Forda Focusa w 2018 roku:

 • Auto Roku 2019 – Finlandia
 • Auto Roku 2019 – Chorwacja
 • Rodzinne Auto Roku (dwie kategorie) – Belgia
 • Kompakt Roku w konkursie Auto Roku 2019 – Irlandia
 • Złota Felga bułgarskiego wydania magazynu Autobild: Najlepszy kompakt roku 2019 – Bułgaria
 • Nagrody magazynu BusinessCar: Najlepszye auto klasy niższej-średniej – Wielka Brytania
 • Nagrody wydawnictwa Parkers New Car 2019: Najlepsze małe auto rodzinne – Wielka Brytania
 • Nagroda Szkockie Auto Roku 2019: Najlepszy samochód rodzinny – Szkocja
 • Konkurs Auto Trophy 2018 magazynu Auto Zeitung: Zwycięzca kategorii Segment Kompaktów – Niemcy

Źródło: www.mototarget.pl