Niepołomice. Rosną fabryki. Przybywa miejsc pracy

Otwarto nową część zakładów firmy Nidec. Dzięki tej inwestycji, zatrudnienie w przedsiębiorstwie zwiększyło się do 650 osób. Szefowie japońskiego koncernu zapowiedzieli już następny etap rozbudowy fabryki, a do niepołomickiej strefy „ciągną” kolejni inwestorzy

Zakłady firmy Nidec, producenta napędów i silników elektrycznych, która działa w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej od 2008 roku, powiększyły się o 7000 mkw. Powstały m.in.: nowa część hali produkcyjno-magazynowej, magazyn wysokiego składowania, nowe biura oraz osobna wiata magazynowa o powierzchni 1,6 tys. mkw. Zmodernizowano również obecne obiekty administracyjne oraz otoczenie fabryki, gdzie przybyły nowe parkingi, drogi wewnętrzne i inna infrastruktura techniczna.

O rozbudowie fabryki w Niepołomicach myślano od 2008 roku, kiedy Nidec zainwestował w tej części Małopolski. – Zajęło to jednak trochę więcej czasu niż zakładałem, bo osiem lat, ale drugi etap rozbudowy firmy jest zakończony. Są już kolejne plany: trzeci etap rozbudowy fabryki powinien zostać wykonany w ciągu trzech najbliższych lat. Nie chcemy ograniczać się tylko do ośrodka produkcyjnego, ale stworzyć w Polsce także centrum badawczo rozwojowe – mówił założyciel i prezes koncernu Nidec, Shigenobu Nagamori, podczas wczorajszego otwarcia nowej części zakładu w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej.

Po uroczystości szef Nideca dodał, że w fabryce, która ma powstać w NSI do 2020 roku będą produkowane silniki do samochodów elektrycznych, na które rośnie popyt. – Natomiast nad lokalizacją centrum badawczego jeszcze nie myślałem, ale sądzę, że najmądrzej byłoby wybudować go w rejonie niepołomickiego zakładu – stwierdził Shigenobu Nagamori.

Zatrudniający obecnie 650 pracowników Nidec, jest drugim – po firmie „Oknoplast” zatrudniającej ok. 1000 osób – największym pracodawcą w rejonie niepołomickim. Japoński koncern dysponuje teraz z NSI halami produkcyjnymi mającymi łącznie 9,8 tys. mkw., magazynami o powierzchni ok. 3,3 tys. mkw. i podobnej wielkości przestrzenią administracyjną. Drugi etap rozbudowy pozwolił także na powiększenie działów jakości oraz badań i rozwoju.

W porównaniu do 2008 roku, kiedy Nidec przeniósł swą siedzibę z Zielonek do Niepołomic, zatrudnienie w zakładzie – jak podawano podczas wczorajszego spotkania – wzrosło o 60 proc. a dochody firmy zostały zwiększone dwukrotnie (w 2016 niepołomicki Nidec wypracował 80 mln euro dochodu).

– Twórcami tego sukcesu są pracownicy firmy. To dzięki wam zapadła decyzja, że warto inwestować w zakład w Niepołomicach – mówił wczoraj do podwładnych Leszek Brzeski, dyrektor zarządzający Nidec Niepołomice.

Jak podał wiceburmistrz Niepołomic Adam Twardowski, w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej działa obecnie ponad 60 różnej wielkości firm, w których zatrudnionych jest w sumie ok. sześciu tysięcy pracowników.

Prócz Nideca, w ostatnim czasie zakończył tam znaczącą rozbudowę swych zakładów francuski koncern Somfy. NSI cały czas się rozwija, a zahamować tę tendencję może tylko jedno: brak rąk do pracy. Firmy ze strefy zaczynają narzekać na problemy ze znalezieniem pracowników na linie produkcyjne.

Źródło: www.dziennikpolski24.pl