Najbardziej agresywni są kierowcy w…

Zmotoryzowani w Anglii, Francji i Czechach widzą najwięcej agresywnych zachowań na drodze. 7 na 10 kierowców doświadczyło tam wrogich gestów, a przynajmniej co drugi spotkał się z przekleństwami i blokowaniem drogi. Polski nie ma w TOP10!

Badanie kierowców przeprowadził TNS na zlecenie LeasePlan. W ankiecie online udział wzięło ponad 3 000 kierowców flotowych z 20 krajów.

Jednym z badanych aspektów było agresywne zachowanie na drodze. Okazuje się, że z agresją najczęściej spotykają się kierowcy z Wielkiej Brytanii, a najrzadziej zmotoryzowani z Turcji. Polscy kierowcy znaleźli się dopiero na 18. miejscu cytowanego zestawienia.

Oto zestawienie krajów, gdzie statystycznie dochodzi najczęściej do agresywnych zachowań kierowców na drodze:
1.    Wielka Brytania
– wrogie gesty: 76%
– przekleństwa: 53%
– blokowanie drogi: 73%
2.    Francja
– wrogie gesty: 73%
– przekleństwa: 44%
– blokowanie drogi: 42%
3.    Czechy
– wrogie gesty: 70%
– przekleństwa: 40%
– blokowanie drogi: 72%
*****
18.    Polska
– wrogie gesty: 24%
– przekleństwa: 31%
– blokowanie drogi: 35%

W TOP10 najbardziej agresywnych kierowców znalazły się jeszcze takie kraje jak Niemcy, Indie, Belgia, Włochy, Stany Zjednoczone, Australia oraz Luksemburg.

Irytujące zachowania
Kierowcy samochodów firmowych zostali zapytani też o inne aspekty dotyczące bezpiecznej jazdy. Według respondentów, najbardziej irytującymi zachowaniami na drodze jest niezachowywanie przez innych użytkowników drogi bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu (24%), zbyt powolna jazda (20%) oraz zajeżdżanie drogi (17%).

Polscy kierowcy najbardziej irytują się, gdy ktoś zajeżdża im drogę (32%).

Bezpieczeństwo na drodze
Połowa ankietowanych kierowców leasingowych, którzy wzięli udział w globalnych badaniach LeasePlan MobilityMonitor, przyznała, że firmy dla których pracują skupiają się na bezpieczeństwie kierowców.

„Pomagamy fleet-mangerom promować bezpieczne zachowania na drodze wśród kierowców. W tym roku w Polsce uruchomiliśmy program Safe Plan, który angażuje użytkowników i pomaga zrozumieć, że zmiana zachowań podczas jazdy pojazdem jest niezbędna dla  bezpieczeństwa. Chcemy też pokazać przedsiębiorcom, że dzięki bezpiecznej jeździe mogą minimalizować koszty utrzymania floty, zmniejszając ilość szkód komunikacyjnych, a co za tym idzie zyskując korzystniejsze warunki ubezpieczenia floty. Idąc dalej, jeżdżąc bezpiecznie jeździmy również bardziej ekonomicznie, dzięki czemu zmniejsza się zużycie paliwa – tłumaczy Artur Sulewski z LeasePlan Fleet Management Polska.

Prawie 1/3 respondentów (30%) zadeklarowała, że mogą oni uczestniczyć w kursach i warsztatach bezpiecznej jazdy. Prawie taka sama liczba kierowców (29%) otrzymuje regularnie od swoich pracodawców wskazówki dotyczące odpowiedniego zachowania na drodze.

Źródła
  • LeasePlan
IBRM Samar