Modem Wi-Fi w samochodach Forda

Dobrze znane wszystkim rodzicom pytanie „Kiedy dojedziemy?” może wkrótce zmienić się w „Co? Już dojechaliśmy?”, bowiem z odsieczą przybywa im nowoczesna technologia, która pozwoli zabawić milusińskich, umożliwiając streamowanie filmów, gier online i ulubionej muzyki w kabinie samochodu.

Dzięki współpracy z firmą Vodafone, Ford umożliwi dostęp do sieci 4G LTE w swoich europejskich modelach, które będą mogły być wyposażone w pokładowy modem FordPass Connect z funkcją hot spotu Wi Fi. Poprzez zewnętrzną antenę, pokładowy hot spot Wi-Fi umożliwi jednoczesne podłączenie nawet 10 urządzeń, których użytkownicy zyskają w ten sposób dostęp do sieci Internet o zwiększonej przepustowości.*

Dzięki FordPass Connect, aplikacja FordPass pozwoli kierowcom na zdalne ryglowanie i odblokowywanie zamków drzwi pojazdu praktycznie z każdego miejsca na świecie. Ponadto przy pomocy smartfonu będą oni mieli dostęp do informacji o aktualnym poziomie paliwa i oleju, ciśnieniu w oponach, stopniu naładowania akumulatora, przebiegu, statusie systemu alarmowego i bieżącej lokalizacji samochodu na mapie. Możliwy będzie również dostęp do funkcji Live Traffic, dzięki czemu kierowca będzie miał wgląd w najbardziej aktualne dane dotyczące natężenia ruchu i propozycje tras alternatywnych pozwalających ominąć korki.

„Przyszłość transportu oparta będzie na łączności – łączności kierowcy z samochodem, smartfonu użytkownika z pojazdem oraz komunikacji pojazdu z otoczeniem”, przekonuje Don Butler, dyrektor wykonawczy, Ford Connected Vehicle and Services. „Dzięki FordPass Connect, nasz system komunikacji SYNC przechodzi prawdziwą rewolucję, od rozwiązania korzystającego z fizycznych nośników i urządzeń do systemu opartego na łączności z chmurą danych. System FordPass Connect z bezprzewodowym dostępem do Internetu realizowanym przez Vodafone pozwoli dzieciakom na oglądanie filmów, słuchanie muzyki, a nawet odrabianie pracy domowe w czasie podróży, a dorośli, którzy zmuszeni są pracować podczas jazdy bez trudu i z każdego miejsca uzyskają dostęp do firmowych baz danych.”

W Europie stały dostęp do sieci nigdy wcześniej nie miał aż tak kolosalnego znaczenia jak obecnie. W samej tylko Wielkiej Brytanii 33% dzieci w wieku poniżej 5 lat posiada już swój własny tablet.** W okresie zaledwie dwóch lat, tzn. od 2014 do 2015 roku, liczba klientów płacących za streamowanie programów telewizyjnych oraz filmów zwiększyła się o 400%.*** Co więcej, szacuje się, że jeszcze przed Nowym Rokiem streamowanie muzyki stanie się bardziej popularne od tradycyjnego jej pobierania.

Informacja o nowej technologii została oficjalnie podana w Barcelonie podczas Mobile World Congress, czyli największych światowych targów technologii mobilnych.

„Nasza współpraca z Fordem trwa już od ponad dekady. Obecnie skupiamy się na tworzeniu rozwiązań stanowiących odpowiedź na potrzeby kierowców i pasażerów w zakresie globalnej łączności ze światem nawet z wnętrza kabiny samochodu”, wyjaśnia Ivo Rook, kierownik ds. platformy Internet of Things, Vodafone. „Pakiet usług, które wymagają szybkiego i stabilnego połączenia z Internetem rośnie z dnia na dzień. Myślę tu m.in. o możliwości zdalnego sprawdzenia status pojazdu, ostrzeżeniach o korkach czy streamowaniu filmów dla zabicia czasu podczas podróży. Dzięki współpracy Forda i Vodafone oraz za sprawą nowych możliwości jakie ta współpraca generuje, nasi klienci mogą korzystać z nowoczesnych technologii i cieszyć się stałym dostępem do sieci.”

Ford korzystał będzie z globalnego modułu identyfikacji klienta (SIM) firmy Vodafone oraz z należącej do niej platformy IoT (ang. Internet of Things), co nie tylko pozwoli zapewnić odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa, zabezpieczeń, diagnostyki oraz jakości usług informacyjno-rozrywkowych w pojazdach Forda na terenie Europy, ale także zagwarantuje spełnienie nowych, rygorystycznych przepisów UE.

Od 2012 roku Ford oferuje funkcję Emergency Assistance w ramach systemu komunikacji SYNC. W razie kolizji lub wypadku skutkującego aktywacją sytemu poduszek powietrznych lub układu odcięcia dopływu paliwa, funkcja ta, przy pomocy połączonego z systemem SYNC telefonu komórkowego z technologią Bluetooth, pomaga użytkownikom wykonać połączenie alarmowe z centrum obsługi Emergency Services we właściwym dla danego regionu języku, jednocześnie powiadamiając operatora infolinii o aktualnym położeniu pojazdu.

Bazując na tej technologii oraz wbudowanym modemie Wi-Fi, Ford zaoferuje teraz usługę eCall, czyli funkcję automatycznego powiadomienia służb ratunkowych w razie poważnej kolizji lub wypadku. Ratownicy otrzymają dokładne dane lokalizacyjne pojazdu oraz informację, czy kierowca jest przytomny.* Jednocześnie, w pojazdach niewyposażonych w system FordPass Connect, producent nadal oferował będzie funkcję Emergency Assistance.

* Do korzystania z pokładowego hotspotu Wi-Fi w modelach Forda, pojazd musi być wyposażony w odpowiednie urządzenie oraz konieczne jest wykupienie stosownego abonamentu na bezprzewodowe usługi internetowe. Dostępność danych i usług może być ograniczona terytorialnie i uzależniona od warunków wyszczególnionych w umowie abonamentowej zawartej przez użytkownika, m.in. w zakresie stawek za transfer danych. Opłaty za przesył wiadomości i transfer danych mogą się różnić. Początkowo technologia dostępna będzie w wybranych modelach marki Ford na rynku francuskim, niemiecki, włoskim, hiszpańskim oraz brytyjskim.

** Obecnie dostępne we Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii, a w dalszej części roku również na rynku włoskim i hiszpańskim.

** http://www.nurseryworld.co.uk/nursery-world/news/1158974/rise-in-number-of-pre-school-children-with-their-own-tablets

***https://euipo.europa.eu/ohimportal/documents/11370/71142/Technology+is+Culture+infographic/f9efef67-d844-4380-90bb-04a1f3ac796c

Źródło:www.mototarget.pl