Mali Ratownicy zagrają razem z WOŚP

Co kryje się za skrótem „30na2”? Kiedy należy dzwonić pod nr 112? Ile trzeba mieć lat, żeby nauczyć się tych liczb i zasad? Na te pytania dzieci znajdą odpowiedź w specjalnej strefie Volkswagena, która powstanie w Warszawie podczas 26. finału WOŚP (13 i 14 stycznia). To część działań realizowanych w ramach programu „Mali Ratownicy”, który wspólnie prowadzą marka Volkswagen oraz Fundacja WOŚP. Jego celem jest nauczenie dzieci w Polsce zasad udzielania pierwszej pomocy. Program jest kontynuacją działań Orkiestry, która od 2006 roku realizuje Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować, dzięki któremu dzieci w Polsce uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc to jedna z ważniejszych umiejętności. „Uczenie dzieci od najwcześniejszych lat pierwszej pomocy to skarb. Nie tylko ze względu na ich bezpieczeństwo, ale także w odniesieniu do poczucia odpowiedzialności społecznej i wrażliwości. Dziecko, które potrafi pomóc postrzega siebie jako osobę sprawczą, samodzielną, ważną dla innych, a w konsekwencji ważną też dla siebie.” – podkreśla psycholog dziecięca Małgorzata Ohme.

W ramach współpracy z Fundacją Volkswagen zorganizuje w Warszawie swoją strefę podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stanie ona na Placu Defilad (pod Pałacem Kultury i Nauki). 13 oraz 14 stycznia odwiedzające ją dzieci nauczą się od doświadczonych instruktorów RUR jak udzielać pierwszej pomocy. Warsztaty będą odbywać się przy pięciu specjalnie zaaranżowanych stanowiskach. W strefie znajdzie się także mini scena, na której animatorzy przeprowadzą konkursy z wiedzy na temat podejmowania czynności ratowniczych. Kolejną atrakcją dla najmłodszych będzie możliwość zagrania w grę: „Było sobie życie. Pierwsza pomoc”. Wszystkie dzieci, które przejdą szkolenie z pierwszej pomocy będą mogły potwierdzić swoje umiejętności biorąc udział w Wielkim Wyzwaniu „Zostań Superbohaterem”. Wyzwanie składać się będzie z czterech przystanków. Na każdym z nich najmłodsi będą mogli sprawdzić nabyte wcześniej supermoce: znajomością numeru alarmowego, wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, skompletowanie apteczki czy ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Na wszystkich, którzy ukończą grę czekać będą nagrody. Angażująca najmłodszych rywalizacja na wesoło to najlepsza forma ugruntowania ich wiedzy jak pomóc drugiej osobie w sytuacji zagrożenia.

„Bezpieczeństwo dla marki Volkswagen jest niezwykle ważne. Między innymi dlatego „Mali Ratownicy” zagrają wspólnie z WOŚP po raz drugi. Chcemy, aby wszystkie dzieci w Polsce umiały szybko i skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Wiedza, którą nabywają dzieci podczas szkolenia może uratować życie. Oprócz wiedzy dzieci zdobywają też pewność siebie i wiarę w swoje możliwości. Zmieniają się w superbohaterów, bo ratowanie życia to supermoc. Dzięki programowi „Mali Ratownicy” Volkswagena i Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy każde dziecko może zostać superbohaterem.” – mówi Tomasz Tonder, Volkswagen PR Manager.

„Wiedza, którą dostarczają dorośli na temat pierwszej pomocy powinna być przez dziecko praktykowana, choćby w trakcie zabawy. (…) Ważne jest jej powtarzanie by została zinternalizowana, by dziecko mogło z niej korzystać w swobodny sposób. Zwiększa to także szanse, że w czasie realnego zagrożenia, zamiast wpadać w panikę lub bezradność, dziecko będzie w stanie zareagować. Tym skuteczniej jeśli te czynności zostaną zautomatyzowane.” – tłumaczy Małgorzata Ohme, psycholog dziecięca.

W ramach programu „Mali Ratownicy” w 2017 roku przeszkolonych zostało ponad 8 000 dzieci. „Mali Ratownicy” pojawili się w najpopularniejszych, nadmorskich miejscowościach m.in.: Kołobrzegu, Świnoujściu czy Władysławowie. Jesienią w stacjach dealerskich Volkswagena odbyły się Dni Małych Ratowników. Dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy także w Kołodziejewie, podczas przekazania Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego Volkswagena, które było pierwszą nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie „Ratujemy i Uczymy Ratować” organizowanym przez Fundację WOŚP. Wszędzie tam dzieci mogły zdobyć supermoc i stać się bohaterami, którzy potrafią udzielać pierwszej pomocy. Volkswagen wspiera Fundację WOŚP także flotą samochodów. W 2016 roku marka użyczyła swoje najnowsze auta na potrzeby programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” oraz do obsługi wolontariatu WOŚP „Pokojowego Patrolu”. Fundacja dotarła do 315 szkół podstawowych i przeszkoliła 519 nauczycieli.

Źródło: www.mototarget.pl