Lynk&Co. 01 – chiński crossover na bazie Volvo wjedzie do Europy

Chiński koncern Geely, będący właścicielem szwedzkiego Volvo, właśnie zaprezentował nowy model, jaki będzie oferowany pod świeżo powstałą marką. Auto opracowali szwedzcy inżynierowie, wykorzystując platformę stworzoną dla przyszłych modeli Volvo serii 40. Nowe auto to Lynk&Co. 01.

Produkowany w Chinach crossover ma plasować się na rynku pomiędzy luksusowymi samochodami Volvo, a ekonomicznymi i popularnymi Geely. W założeniach ma przede wszystkim konkurować na azjatyckim rynku, z samochodami produkowanymi przez spółki zachodnich koncernów i chińskich firm. Ale już wiadomo, że marka Lynk&Co. ma apetyt także na europejskiego i amerykańskiego klienta.

Pierwszy model pod jej szyldem oznaczono po prostu jako 01. Zbudowano go w oparciu o powstającą od 6 lat architekturę CMA (Compact Modular Architecture), stworzoną przede wszystkim z myślą o przyszłych autach Volvo serii 40.

01 ma 4,53 m długości, 1,85 m szerokości i 1,65 m wysokości, z pokaźnym rozstawem osi wynoszącym 2,73 m. Pod maskę trafią silniki z palety szwedzkiego producenta – trzy- i czterocylindrowe jednostki z turbodoładowaniem, mogące współpracować ze skrzyniami manualnymi bądź dwusprzęgłowym automatem. Konstrukcja CMA umożliwia naturalnie produkcje aut w wersji 4×4 i z napędem hybrydowym.

Lynk&Co. 01 do sprzedaży w Chinach wejdzie w 2017 r., a wkrótce po tej premierze ma pojawić się w USA, następnie zaś w Europie. Firma już zapowiedziała dwa kolejne modele pod nazwami… 02 i 03. Na razie nie wiadomo nic o cenach, ale jeśli auto będzie plasowane wyraźnie poniżej segmentu Volvo, a przy tym będzie w pełni korzystać z jego technologii i rozwiązań, to wygląda na to, że na rynku SUV-ów i crossoverów zrobi się gorąco.

Źródło: www.wp.pl