IAC przygotowuje się do uruchomienia produkcji dla Volvo

Fabryka IAC w Opolu przygotowuje się do uruchomienia produkcji skórzanych elementów tapicerek dla Volvo. Do kwietnia dziesięciokrotnie zwiększymy naszą produkcję – zapewnił na konferencji prasowej kierownik zakładu Mohamed Chakib.

Opolski zakład jest częścią International Automotive Components (IAC) z siedzibą w Luksemburgu. W Opolu będą powstawały skórzane panele deski rozdzielczej dla modeli volvo XC90. Zakład zatrudnia już stu pracowników przechodzących szkolenie, m.in. w fabrykach koncernu na terenie Europy. W sierpniu zakład powinny opuścić pierwsze panele. Docelowo w zakładzie ma pracować pięćset osób.

– Trwają ostatnie prace. Na miejscu jest sprzęt. Za kilka tygodni testowo chcemy już produkować trzysta paneli tygodniowo, aby do kwietnia 2018 roku zwiększyć produkcję do 3,2 tysiąca paneli. To naprawdę doskonały wynik, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że mamy tu do czynienia z panelami wymagającymi nie tylko ręcznej pracy, ale i niesamowitej dokładności i jakości wykonania, jakiej oczekują od nas producenci i nabywcy samochodów klasy premium – powiedział Chakib.

Jak powiedział prezes europejskiej części IAC Jonas Nilsson, Opole zostało wybrane z kilkudziesięciu lokalizacji rozpatrywanych przez koncern. – Dostarczamy produkty dla bardzo wymagających klientów. Dlatego szukaliśmy miejsca, gdzie znajdziemy fachowców dających nam gwarancję odpowiedniej jakości pracy. Takim miejscem jest Opole, gdzie powstaje największa nasza inwestycja w Europie i trzecia w skali świata roku 2017 – podkreślił Nilsson.

Według Nilssona obecnie około 20 proc. samochodów jest wyposażonych w elementy wnętrz ze skóry lub ekoskóry, ale według szacunków IAC w ciągu kilku lat wskaźnik ten rośnie i przekroczy 40 proc., co daje optymistyczne przesłanki dla rozwoju firmy.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślił wagę nowych inwestycji w Opolu. – Nasze miasto przekształca się na naszych oczach. Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było znaleźć u nas pracę, która gwarantowałaby nie tylko godziwy zarobek, ale i dostęp do nowoczesnych technologii stosowanych na świecie. W ciągu ostatnich miesięcy praktycznie zapełniła się nasza podstrefa SSE. Przychodzą do nas inwestorzy, którzy są gotowi nie tylko produkować, ale i tworzyć centra badawcze. Opole staje się miejscem, do którego przyjeżdża się, nie tylko żeby zrobić zakupy czy studiować na jednej z naszych uczelni, ale także w poszukiwaniu atrakcyjnej pracy – powiedział samorządowiec.

IAC Opole to obiekt o powierzchni 27 000 m2 przeznaczony do produkcji spersonalizowanych wnętrz samochodów i globalne centrum doskonałości w ramach sieci IAC dla tych produktów. Dla pierwszego klienta IAC Opole dostarczy skórzane panele przyrządów do najlepiej sprzedających się modeli Volvo, takich jak XC90. IAC jest liderem w Europie w zakresie dostarczania indywidualnych wnętrz klasy premium w pojazdach takich marek jak Jaguar Land Rover, Volvo, Audi, BMW, Daimler i Porsche. Oprócz IAC Opole, koncern niedawno rozpoczął budowę w Pune, w Indiach oraz dużej fabryki w Arlington, w Teksasie. Firma weszła na rynek południowoamerykański z nowym zakładem w Brazylii w czerwcu 2016 roku, a w Europie rozpoczęła produkcję dla Daimlera i BMW w fabryce Prestice 2 w Czechach.

IAC jest wiodącym światowym dostawcą elementów wnętrz i systemów samochodowych. Sprzedaż firmy w 2015 roku wyniosła 6 mld USD. Firma prowadzi 77 zakładów produkcyjnych w 18 krajach. Koncern zatrudnia około 31 tys. osób na całym świecie.

Źródło: http://opole.onet.pl