Hiszpanie w strefie pomocy

Dzięki rozszerzeniu wałbrzyskiej SSE firma Gestamp zainwestuje we Wrześni 167 mln zł w zakład produkujący elementy karoserii. Wcześniej pomoc publiczną na budowę fabryki aut dostawczych w tym samym mieście przyznano Volkswagenowi.

Rada Ministrów przyjęła 27 maja 2014 r. rozporządzenie rozszerzające  Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną o nowe tereny. Jednym z beneficjentów tej formy pomocy publicznej* dla inwestorów została spółka Gestamp. Firma działa w Polsce od 2002 r. W fabryce we Wrześni, zatrudniającej 286 osób, produkuje metalowe elementy i systemy konstrukcyjne dla przemysłu motoryzacyjnego. Na nowo włączonych do strefy terenach inwestor planuje rozbudowę istniejącego zakładu o dodatkowe linie technologiczne do produkcji elementów karoserii. Inwestycja warta minimum 167,5 mln zł umożliwi zwiększenie zatrudnienia o co najmniej 30 osób.

Gestamp to hiszpański producent części i komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Grupa obecna jest w 20 krajach, posiada 96 fabryk oraz 12 centrów badawczo-rozwojowych. Zatrudnia na całym świecie ponad 30 tysięcy osób. W Polsce Gestamp ma dwie spółki: Gestamp Polska we Wrześni oraz Sofedit Polska we Wrocławiu.

To już kolejna w ostatnich tygodniach spółka motoryzacyjna, która w związku z planowanymi inwestycjami we Wrześni otrzyma pomoc publiczną od państwa. 22 kwietnia rząd zmienił rozporządzenie w sprawie Wałbrzyskiej SSE by zachęcić do inwestycji Volkswagena. Niemiecki koncern planuje wybudować tu fabrykę samochodów dostawczych Crafter. Koszt inwestycji ma wynieść ponad 800 mln euro, a VW deklaruje zatrudnić w nowym zakładzie ponad 2 300 osób. W planach jest budowa lakierni, tłoczni oraz właściwej montowni samochodów. Początek prac budowlanych zaplanowano na koniec 2014 r. Produkcja ma ruszyć w IV kw. 2016 r. Docelowo od 2019 roku zakład powinno opuszczać rocznie 100 tys. samochodów.

* Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem ich funkcjonowania ma być przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i promocja tworzenia miejsc pracy. W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Przedsiębiorcy decydujący się na rozpoczęcie działalności w SSE mogą korzystać z pomocy publicznej, udzielanej w formie zwolnień z podatku dochodowego w związku z: wydatkami poniesionymi na nowe inwestycje lub tworzeniem nowych miejsc pracy.

IBRM Samar
Autor Paweł Janas