General Motors zainwestuje 4 mld euro w fabryki Opla w Europie

Amerykański koncern samochodowy General Motors zainwestuje do 2016 r. 4 mld euro w należące do niego fabryki Opla w Niemczech oraz innych krajach Europy – zapowiedział prezes GM Dan Akerson w środę w Rüsselsheim w Hesji.

– GM musi być jako producent samochodów na skalę światową obecny w Europie, i to zarówno na etapie projektowania i rozwoju, jak i produkcji oraz sprzedaży – powiedział Akerson. Po spotkaniu z kierownictwem Opla zapewnił, że firma może liczyć na pełne poparcie macierzystego koncernu.

Zarząd GM obradował po raz pierwszy od 20 lat w Niemczech. Na czwartek zaplanowane jest spotkanie kierownictwa amerykańskiej firmy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Zastępca rzecznika rządu Georg Streiter zapowiadał w zeszłym tygodniu, że tematem rozmów, które odbędą się w urzędzie kanclerskim w Berlinie, może być również sytuacja w należącej do GM niemieckiej firmie Opel.

Opel zanotował w ubiegłym roku w Europie stratę w wysokości 1,3 mld euro. Zapowiedziane inwestycje są elementem strategii „Drive 2022” zakładającej wprowadzenie na rynek nowych modeli i nowych silników. Wyznaczony przez zarząd GM cel zakłada, że od połowy obecnej dekady Opel ma znów przynosić zyski. Równocześnie koncern chce obniżyć do 2015 roku stałe koszty o 375 mln euro. Środkiem do tego celu ma być kooperacja z francuskim producentem samochodów PSA Peugeot-Citroën oraz rezygnacja załogi z podwyżek.

Wiceprezes GM Steve Girsky potwierdził plany zamknięcia do 2015 roku fabryki Opla w Bochum, jednego z czterech zakładów na terenie Niemiec. Girsky, który jest też szefem rady nadzorczej Opla, wyraził ubolewanie z powodu decyzji rady zakładowej fabryki w Bochum, która odrzuciła plan naprawczy będący warunkiem utrzymania zakładu.

W połowie marca ponad 76 proc. uczestniczących w referendum związkowców zagłosowało przeciwko porozumieniu. Przewidywało ono rezygnację pracowników z przysługującym im podwyżek oraz zwolnienie 700 osób z liczącej 3200 pracowników załogi. W zamian GM obiecywał kontynuowanie produkcji samochodów do 2016 r. Po zakończeniu produkcji kompletnych pojazdów w Bochum miało powstać centrum dystrybucji towarów oraz zakład wytwarzający części samochodowe z 1200 miejscami pracy.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, pcyl, PAP