Dostawca Tesli zgadza się na zakup koreańskiej fabryki GM do produkcji pojazdów elektrycznych

Południowo-koreański dostawca Tesli zgodził się kupić zamkniętą fabrykę przez General Motors w Gunsan, aby rozpocząć tam produkcję samochodów elektrycznych.

GM nie ujawnił ceny sprzedaży fabryki Gunsan, ale producent części samochodowych Myongshin powiedział, że kupi ziemię i budynki zakładu GM za 99,5 mln USD.

Myongshin, dostawca Hyundai Motor, jest częścią konsorcjum, które początkowo wydałoby w sumie 200 miliardów wonów w fabryce, aby wyprodukować 50 000 pojazdów elektrycznych od 2021 roku i 150 000 pojazdów elektrycznych w 2025 roku.

„Naszym celem jest jak najszybsze zamknięcie tej transakcji, aby zapewnić ciągłą działalność gospodarczą” – powiedział GM Korea w oświadczeniu.

Konsorcjum prowadziło rozmowy z niezidentyfikowanym globalnym producentem samochodów w celu wyprodukowania pojazdów elektrycznych w zakładzie.

Powiedział, że elektrownia może skorzystać z umowy o wolnym handlu Korei Południowej ze Stanami Zjednoczonymi i Europą, a także z łańcuchem dostaw samochodów elektrycznych w kraju.

Fabryka samochodów elektrycznych stworzyłaby 900 miejsc pracy, a kolejne 2000 u dostawców i innych firm, powiedział rząd prowincji North Jeolla.

Przychodząca z Korei południowokoreańska operacja GM była kluczową bazą produkcyjną firmy w Azji, ale mocno ucierpiała z powodu wycofania się amerykańskiego producenta samochodów z Europy, głównego rynku eksportowego. Dyrektorzy GM skarżyli się również na koszty pracy i spory.