Deutsche Bahn zamawia 1000 autobusów od MAN

Bardzo dobra informacja dla pracowników starachowickiej fabryki MAN Bus. Kolejowy gigant Deutsche Bahn zamówił 1000 autobusów z logo lwa, które w większości powstaną właśnie w Polsce.
Pod koniec czerwca 2018 r. koncern Deutsche Bahn zamówił 1000 nowoczesnych autobusów marki do lokalnego ruchu w ramach sieci DB Regio Bus. Wartość inwestycji to łącznie ok. 250 milionów euro. Podobnie jak do tej pory, zawarte porozumienia ma formę 4-letniej umowy ramowej, która początkowo obejmuje tylko lata 2019 i 2020 – z możliwość jej przedłużenia o kolejne dwa lata. Natomiast nowością jest wybór tylko jednej marki i to właśnie MAN. Pierwsze dostawy już w przyszłym roku. Co ciekawe, kolejowy kontrakt obejmuje „starą” generację Lion`s City co oznacza, że tego typu pojazdy będą produkowane przez MAN Bus jeszcze przez cztery lata od momentu wprowadzeniu na linie produkcyjne nowej serii. Niemiecki pragmatyzm.
-„Ta inwestycja jeszcze bardziej zmodernizuje naszą ogólnokrajową flotę autobusową. Oferta firmy MAN Truck & Bus Germany przekonała nas zarówno technicznie, jak i ekonomicznie. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z kontynuacji długoterminowej i owocnej współpracy „- powiedział Klaus Müller, członek zarządu DB Regio Bus.
-„Deutsche Bahn, który jest doskonałym klientem referencyjnym. Wybór przez spółkę oferty MAN w najnowszym przetargu jest świadectwem wydajności, technologii i komfortu jazdy naszych autobusów miejskich oraz międzymiastowych ” – stwierdził z kolei Joachim Drees, prezes zarządu MAN Truck & Bus AG.
Natomiast Holger Mandel, prezes zarządu MAN Truck & Bus Deutschland dodał: -” MAN nigdy wcześniej nie zawarł umowy ramowej o tej wielkości. To absolutny rekord i owoc doskonałej pracy naszych pracowników z działu sprzedaży autobusów i działu posprzedażowego”.
Przypomnijmy, że ostatni kontrakt Deutsche Bahn z MAN Truck & Bus zawarty został w 2015 r. i obejmował pulę ok. 700 pojazdów dla DB Regio Bus z dostawą w okresie trzech lat, czyli 2016 – 2018. W ubiegłym roku MAN dostarczył ponad 220 autobusów miejskich i międzymiastowych do DB Regio Bus. W tym roku będzie to podobna liczba. Najnowsza umowa oznacza, że w kolejnych latach liczba czerwonych autobusów w starachowickiej fabryce się nie zmniejszy.
City i Intercity
Podpisana umowa z DB Regio Bus obejmuje zakup do 1000 autobusów o maksymalnej wartości 250 milionów euro w ciągu maksymalnie 4 lat. W skład zamówienia wchodzą następujące modele:
  • miejskie MAN Lion’s City – produkowane w zakładzie MAN Bus Starachowice – w wersji standardowej, jak i przegubowej, o długościach od 12 do 18,75 m. Wszystkie zostaną wyposażone w silniki diesla Euro 6 o mocy od 280 do 360 KM (206-265 kW). międzymiastowe
  • MAN Lion’s Intercity – produkowane w zakładzie MAN Bus Ankara – o długości 12,2, 13 i 13,2 m. Pojazdy te zostaną wyposażone w silniki D08 Euro 6 o mocy 250 lub 290 KM (184 lub 213 kW).

Na koniec warto podkreślić skalę działalności koncernu Deutsche Bahn, który jest największym operatorem transportu autobusowego w Niemczech, z wynikiem ok. 633 mln pasażerów przewiezionych w 2016 roku. W skład grupy DB Regio Bus wchodzi 35 regionalnych firm autobusowych z taborem ponad 12 300 autobusów, które codziennie podróżują po całych Niemczech. Zatrudnienie to ponad 8 200 pracowników.

Źródło: www.infobus.pl