Szwedzi uruchomili linię dla trolejtrucków!

W Szwecji uruchomiono linię dla elektrycznych ciężarówek, które niebawem zrewolucjonizują rynek transportowy. Trolejtraki poruszają się na tej samej zasadzie, co znane nam z polskich miast, m.in. z Gdyni, trolejbusy. Dla ciężarówek wydzielony został specjalny tor oraz linia trakcyjna.

Trolejtrucki to innowacyjny projekt inżynierów z firm Scania oraz Simens, którzy wspólnie opracowali technologię zasilającą ciężarówki prądem na długich trasach. Po trzech latach testów (w Berlinie powstał w tym celu specjalny tor), Szwedzi zdecydowali się uruchomić na jednej ze swoich autostrad dwukilometrowy odcinek dla ciężarówek na prąd.

Jak działa taki pojazd? Trolejtruck pobiera prąd z sieci trakcyjnej, który napędza jednostkę zamontowaną wewnątrz ciężarówki. Nic prostszego.

Auta opracowane przez Siemensa i Scanie są z gatunku hybrydowych, co oznacza, iż posiadają napęd spalinowy oraz elektryczny. Jeżeli więc kierowca będzie zmuszony opuścić swój tor i zmienić trasę, po prostu przełączy zasilanie na spalinowe.

fot. Facebook/New York Magazine

Źródło: wMeritum.pl