Brexit będzie kosztować Forda nawet 1 miliard dolarów

Ford Motor powiedział, że czeka go rachunek o wartości do 1 miliarda dolarów, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy, dochodzą do tego cła  i wpływ słabszego funta.

Wpływ Brexitu na Forda, oparty na wewnętrznych kalkulacjach, mieściłby się w przedziale od 500 milionów do 1 miliarda dolarów, w zależności od różnych czynników, powiedział Ford w czwartkowym oświadczeniu.

Producenci samochodów i inni producenci, w tym Airbus, ostrzegają przed opłatą, jaką Brexit może narzucić, w tym wyższymi taryfami, zakłóceniami w łańcuchach dostaw i zagrożeniami dla miejsc pracy.

Wielka Brytania ma opuścić UE w ciągu 64 dni, a premier Theresa May nie może zdobyć poparcia dla swojej wynegocjowanej umowy, firmy coraz bardziej martwią się możliwością chaotycznego Brexitu.

Dyrektor finansowy Forda, Bob Shanks, powiedział:

„Wyraźnie zaczęliśmy już pracować nad ewentualnym twardym Brexitem”, powiedział dziennikarzom w głównej siedzibie firmy w Detroit. „Na pewno mamy nadzieję, że tak się nie stanie, ale nie możemy czekać.”

„W rzeczywistości ponosimy koszty, robiąc teraz wszystko, aby się do tego przygotować, więc będzie to miało wpływ,” mówi Shanks.

W zeszłym tygodniu Shanks powiedział, że wyjście z transakcji było mało prawdopodobne, ale gdyby doszło do skutku, byłoby to „katastrofalne”.

Ford oszacował w marcu ubiegłego roku, że twardy Brexit, który uważałby taryfy WTO w wysokości 10 procent za import i eksport oraz niższy poziom składników, kosztowałby go do 1 miliarda dolarów rocznie.

Ford, najlepiej sprzedająca się marka motoryzacyjna w Wielkiej Brytanii, posiada dwa zakłady silnikowe w Wielkiej Brytanii, trzeci co do wielkości rynek światowy i miejsce docelowe dla mniej więcej jednego na trzy samochody wyprodukowane w niemieckiej fabryce w Kolonii.

10 stycznia Ford, który zatrudnia w Europie 53 000 osób, powiedział, że zmniejszy liczbę miejsc pracy i spojrzy na zamknięcia zakładów w Europie w ramach planu powrotu do zysków w tym regionie. Producent zatrudnia około 13 000 osób w Wielkiej Brytanii.