Audi zainwestuje 14 miliardów euro w samochody elektryczne oraz samochody autonomiczne

Audi zainwestuje 14 miliardów euro w 2023 roku w elektromobilność, cyfryzację i autonomiczną jazdę.

Ogólnie rzecz biorąc, całkowite przewidywane wydatki firmy na następne pięć lat wynoszą 40 miliardów euro, podała firma.

„Ta runda planowania nosi wyraźny podpis: Mamy bardzo systematyczne podejście do elektromobilności i będziemy o wiele bardziej skoncentrowani na tym w przyszłości”, powiedział w oświadczeniu tymczasowy dyrektor generalny Audi, Bram Schot.

Audi wprowadza trzy elektryczne samochody nowej generacji. Pierwszy, e-tron SUV, jest obecnie wdrażany w Europie, E-tron Sportback pod koniec przyszłego roku. Audi pokazało trzeci model, e-tron GT na pokazie samochodowym w Los Angeles w zeszłym miesiącu. Wersja produkcyjna modelu GT ma wejść do sprzedaży w 2020 roku i będzie współzawodniczył z modelem Tesla S.

Udział całkowitych wydatków na mobilność elektryczną, cyfryzację i autonomiczną jazdę znacznie wzrośnie w okresie planowania, powiedział Audi.

Producent współpracuje z Porsche nad stworzeniem nowej platformy elektrycznej o nazwie PPE dla dużych samochodów elektrycznych. Planuje w pełni elektryczny kompaktowy hatchback wykorzystujący elektryczną platformę macierzystą Volkswagen Group MEB.

Do 2025 r. producent zaoferuje około 20 elektrycznych modeli, z których około połowa będzie w pełni elektryczna.

Audi podało, że rozwija cyfrowo swoje samochody, a także rozszerza swój model biznesowy o nowe usługi cyfrowe, takie jak „funkcje na żądanie”.

Aby pomóc w sfinansowaniu inwestycji, firma uruchomiła program cięcia kosztów zwany Planem transformacji Audi w celu zmniejszenia złożoności, wykorzystania synergii oraz identyfikacji i zaprzestania działań, które nie są już istotne dla klientów. Zaoszczędzone środki jeszcze wygenerują wzrost o 1 mld euro.