Ale wpadka. Pasażerowie mogą wypaść w czasie jazdy!

24 listopada 2016

Wizerunkowa wpadka Toyoty za Oceanem. Japończycy ogłosili właśnie akcję serwisową obejmującą swoim zasięgiem aż 744 tys. pojazdów. Chodzi o rodzinnego minivana – Toyotę Sienna – z której, przynajmniej teoretycznie, pasażerowie wypaść mogą w czasie jazdy!

Problemem są drzwi przesuwne broniące dostępu do drugiego i trzeciego rzędu siedzeń. Wyposażono je w elektryczny system otwierania, który „w pewnych okolicznościach może powodować przeciążenie układu elektrycznego”. Gdy przepali się odpowiedzialny za zabezpieczenie układu bezpiecznik, drzwi nie zostaną zaryglowane.

Oznacza to, że – przynajmniej teoretycznie – może dojść do sytuacji, gdy otworzą się one w czasie jazdy! Nie trzeba chyba tłumaczyć, że taki scenariusz powoduje realne zagrożenie dla pasażerów.

Co ciekawe, Japończycy wciąż pracują nad sposobem rozwiązania problemu. Akcją serwisową mają zostać objęte 744 tysiące egzemplarzy z lat modelowych 2011-2016.

Warto przypomnieć, że ostatni raz Toyoty Sienna wzywane były do serwisów w czerwcu, w ramach akcji naprawczej obejmującej aż 14 modeli. Wówczas problem powodowały maty grzewcze podgrzewanych foteli, które mogły powodować zwarcie i – w konsekwencji – pożar.

Źródło: www.interia.pl