UberAIR od 2023 r.

Uber w środę ponownie otworzyły konkurs, aby wybrać pierwsze międzynarodowe miasto, które zainauguruje proponowany projekt latającej taksówki.

UberAIR, zamierza uruchomić demonstracyjne loty od 2020 r. oraz rozpocząć płatne przeloty wewnątrz miasta w 2023 r.

W ubiegłym roku Uber wybrał Dallas i Los Angeles jako pierwsze miasta startów, a teraz szuka trzeciej, międzynarodowej metropolii do wzięcia udziału, oświadczył Chief Product Officer Jeff Holden na dorocznym szczycie Elevate w Los Angeles.

Firma rozważa miasta o populacji liczącej ponad 2 miliony osób, z rozproszonymi węzłami komunikacyjnymi, z lotniskiem co najmniej godzinę drogi od centrum miasta, które jest skłonne do wspierania wspólnych usług w zakresie przelotów.

Uber wcześniej był skoncentrowany na Dubaju jako trzecim mieście, ale we wtorek ponownie otworzył proces selekcji, aby dać szansę innym miastom, które pasują do jego kryteriów. Przedsięwzięcie ma na celu pokazanie jak latające taksówki mogą pomóc w zmniejszeniu miejskiego zagęszczenia ruchu.

„Dubaj już wcześniej wyraził zainteresowanie wizją Ubera, ale zarząd poszerzył pulę, zważywszy na zainteresowanie ze strony innych miast”, powiedziała rzeczniczka, dodając, że dyskusje z Dubajem są kontynuowane.

Celem firmy Uber jest przyspieszenie rozwoju nowej branży elektrycznych, na żądanie, miejskich taksówek lotniczych, które klienci mogą zamawiać za pośrednictwem smartfonów w taki sam sposób, jak dotychczas tradycyjne taxówki.

Uber przewiduje flotę pojazdów elektrycznych napędzanych silnikiem odrzutowym w skład, który będą wchodziły: helikoptery, drony oraz samoloty.

Uber powiedział, że nie szuka ulg podatkowych lub lokalnych zachęt, ale chciałby współpracować z miastami, które mogą wdrożyć projekt na własnym rynku w krótkim okresie czasu.