LG Chem: Największa fabryka baterii do samochodów w Polsce

Spółka koreańskiego koncernu LG – LG Chem Wrocław Energy otrzymała zgodę Agencji Rozwoju Przemysłu na działanie w podstrefie ekonomicznej Wrocław-Kobierzyce, która należy do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. LG Chem buduje tam fabrykę o rocznych zdolnościach produkcyjnych do 100 tys. sztuk baterii do samochodów elektrycznych, która ma być największą w Europie.

– Mamy szansę na to żeby co dziewiąty samochód jeżdżący po Europie miał baterię wyprodukowaną w Polsce. To wpisuje się w naszą strategię elektromobilności. (…) Nie byłoby takich inwestorów, którzy wierzą w polski i europejski rynek, gdyby nie to że ten trend jest już za zakrętem. W kolejnych budżetach część płatności na akcyzę będzie lokowane w funduszu elektromobilności, a baterie są ważnym elementem tego systemu – podkreśla Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. – Rozmawiamy też z kilkunastoma przedsiębiorstwami koreańskimi o kolejnych inwestycjach – dodał.

Rolę rządowego wsparcia (finansowe nie jest znane) podkreślał Soon Cheol Choi, prezes LG Chem Wrocław Energy. – Dzięki temu realizujemy inwestycję, która jest ważna z punktu widzenia rozwoju rynku elektromobilnego w Europie. Będziemy też coraz mocniej korzystać z usług poddostawców z Polski – powiedział prezes LG Chem Wrocłąaw Energy.

Budowa fabryki ma zostać zakończona w 2018 r., a koreański LG zainwestował we wrocławską spółkę 1,4 mld zł (udzielił też gwarancji na 2,8 mld zł). Pracę ma tam znaleźć 2,5 tys. pracowników.

– Wygrywamy w konkurencji o globalne inwestycje. Ta w Kobierzycach to największa inwestycja przemysłowa w Polsce w ostatnich latach. Ale to nie ostatnie słowo. To także szansa dla polskich inżynierów, by funkcjonować w globalnym łańcuchu dostaw – ocenia Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza strefą ekonomiczną pod Wrocławiem.

Źródło:interia.motoryzacja.pl