2 mln właścicieli Diesli będzie mogło dołączyć do pozwu zbiorowego

Około 2 miliony właścicieli samochodów z silnikiem diesla w Niemczech może dołączyć do pozwów zbiorowych w celu uzyskania odszkodowania od Volkswagena, powiedziała w środę minister sprawiedliwości Katarina Barley.

Niemiecki rząd zatwierdził w środę projekt ustawy, który toruje drogę do pozwów grupowych przeciwko producentowi samochodów, który w 2015 r. przyznał, że użył nielegalnego oprogramowania do sfałszowania testów emisji oleju napędowego w USA.

Projektowana ustawa ma na celu ułatwienie obywatelom przyłączenia się do sprawy, unikając w ten sposób wysokich kosztów, które w przeciwnym razie mogłyby ich zniechęcić do wniesienia skargi. Tylko niektóre stowarzyszenia są uprawnione do wszczęcia postępowania.

„Istnieją szacunki, że około dwóch milionów właścicieli samochodów z silnikiem diesla może skorzystać z tej akcji prawnej” – powiedział Barley.

Właściciele samochodów z nielegalnym oprogramowaniem mogą dochodzić odszkodowania tylko do końca 2018 roku, więc rząd koalicyjny kanclerz Angeli Merkel chce zapewnić, że ustawa wejdzie w życie najpóźniej 1 listopada tego roku.

Minister ds. Środowiska, Svenja Schulze, powiedziała: „To ważny instrument, szczególnie dla właścicieli Volkswagena”.

Volkswagen oświadczył, że projekt ustawy nie zmienia faktu, że jego zdaniem roszczenia wobec niego w Niemczech są nieuzasadnione i że oczekuje, że zdecydowana większość z nich zostanie odrzucona.

Klaus Mueller, szef federalnego stowarzyszenia organów ochrony konsumentów, powiedział, że skandal Volkswagena był „tylko szczytem góry lodowej”, a projekt ustawy mógłby pomóc konsumentom w korzystaniu z ich praw w wielu innych dziedzinach.